باشگاه مشتریان

از فردا باشگاه مشتریان خود را راه اندازی کنید!

آیا می دانید می توانید به راحتی باشگاه مشتریان خود را راه اندازی کنید؟

بسیاری از کسب وکارها وقتی که مشتری جدید جذب می کنند ، آسوده خاطر می شوند و تا مدتی خوشحال هستند ،این موضوع بزرگترین پاشنه ی آشیل و تهدید برای کسب وکارشان می باشد ، هنگامیکه در مورد وفادارسازی مشتریان صحبت میکنیم میگن آقا اینقدر هزینه داره ، اینقدر دردسر داره که کلا” بیخیالش شدیم!

متاسفانه این مدیران اینقدر سنگ بزرگی بر می دارند که هیچ گاه نمی توانند به نتیجه لازم دست پیدا کنند، شما تنها یک راه دارید!

بزرگ فکر کنید ، کوچک شروع کنید!

یعنی چی؟

در اینجا داستانی را برای روشن تر شدن ماجرا برای شما تعریف میکنم:

دوسال پیش برای خرید دسته گل وارد مغازه گلفروشی شدم، (سالگرد ازدواج من و همسرم بود و میخواستم دسته گلی سفارش دهم) پس از اینکه گل های خودم را انتخاب کردم و به فروشنده دادم ، در حین آماده کردن گلها ،فروشنده با احترام و ادب پرسید : عذرخواهی میکنم برای مناسبت خاصی دسته گل را نیاز دارید،چون میخوام بدونم نحوه بسته بندی و تزیین به چه شکلی باشد؟ من گفتم بله ، سالگردازدواجمه، گفت خیلی تبریک می گم، ممنونم که مغازه ما رو برای این روز مهم انتخب کردید، گفتم خواهش میکنم…
دسته گلی فوق العاده زیبا برای من آماده کرد و موقع حساب کردن بهم یه شاخه گل داد و گفت این هم هدیه من به شما بابت این روز زیبا، فقط میتونم ازتون خواهش کنم اسم و شماره موبایل خودتون رو بفرمایید تا من یادداشت کنم و سال آینده علاوه بر اینکه یادمون باشه امروز سالگرد ازدواجتونه ،بهتون این روز رو یادآوری کنم؟

من هم با خوشحالی با کمال میل پذیرفتم، سپس کارت کوچکی را به من داد و گفت هربار که به مغازه ما مراجعه می کنید بسته به حجم خرید و تواتر خرید امتیاز دریافت می کنید که می توانید در خرید های بعدی از آن استفاده کنید.

گل فروشی

احساس شما چیست؟برنامه شما چیست تا بتوانید باشگاه کوچکی از مشتریان خود داشته باشید؟ آیا شما فکر میکنید من از دوسال پیش تا به امروز از مغازه دیگری گل خریده ام؟ خیر
هربار هم که مراجعه کرده ام اطلاعات بیشتری از من دریافت و در پروفایل من ذخیره کرده است، تولد همسرم گل خریده ام، تولد مادرم گل خریده ام ، تولد پدرم گل خریده ام، روز مادر گل خریده ام و…
تمام این تاریخ ها ثبت شده است و علاوه بر اینکه به من بصورت اتوماتیک روزهای مهم را یادآوری می کند، آفرهای ویژه ای برای من درنظر میگیرد و من امتیاز هم کسب میکنم، طوریکه یکی از خریدهای من کاملا” رایگان شد، چون من کل هزینه را با امتیازهایی که جمع آوری کرده بودم پرداخت کردم.

آیا این فروشگاه نیاز دارد دائما” به دنبال جذب مشتری جدید باشد؟ باشگاه کوچکی از مشتریان خود را به سادگی راه اندازی کرده است و تلاش میکند تا درآمدهای خود را از هرمشتری افزایش دهد و اینست رمز موفقیت این گلفروشی…
پس شما هم می توانید خیلی ساده باشگاه کوچکی را راه اندازی کنید و تلاش کنید تا مشتری به شما وفادار شود.

در این خصوص باید به تکمیل پروفایل مشتری دقت کنید و تعیین نمایید به چه اطلاعاتی از مشتری نیاز دارید و چگونه میخواهید آنرا دریافت کنید؟

دقت کنید که پروفایل مشتری با فرم مشتری تفاوت دارد، شما باید مشخص کنید به چه اطلاعاتی از مشتریان نیاز دارید و چگونه و در چه مراحلی میخواهید آنرا جمع آوری کنید.
مثلا” اگر در حال فروش طلاوجواهر یا حتی لوازم التحریر هستید می توانید برخی از اطلاعات مشتریان خود را همانند سن حدودی ، نوع خرید ، جنسیت، علت خرید و… را پس از خرید مشتری در پروفایل او ذخیره کنید و یا در جایی همانند نرم افزار اکسل بنویسید. برخی از موارد همانند جنسیت و مبلغ و نوع خرید در هنگام خرید مشتری قابل ثبت است.برخی دیگررا باید از او بپرسید.
پس ما در راه اندازی یک باشگاه مشتریان خوب باید به جمع آوری صحیح اطلاعات نیز دقت کنیم.
در قدم بعدی باید تعیین کنیم چه مواردی در نحوه امتیازدهی مشتریان حائز اهمیت است.
حجم خرید؟ نوع خرید؟نحوه خرید نقدی یا اعتباری؟تواتر خرید؟ زمان خرید؟……
در قدم بعد باید طراحی سطوح امتیازی، شیوه های عضویت و کسب امتیاز در باشگاه مشخص شود و بصورت آزمایشی محاسبه کنیم که یک مشتری طی یکسال چه میزان امتیاز میتواند جمع آوری کند و در نهایت امتیازاتی که به مشتری میدهیم چه مبلغی از فروش را شامل میشود، یعنی اگر ما تصمیم گرفتیم ۵ درصد از فروش را صرف باشگاه کنیم و به مشتری برگردانیم باید مراقب باشیم این عدد بالاتر نرود.

خوب نظر شما چیست؟

آیا شما هم درگیر راه اندازی باشگاه مشتریان هستید؟پیشنهاد می کنم نگاهی به فیلم وبینار آموزشی برگزار شده بکنید.

 

نویسنده: حمید حاتم طهرانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *