جذب مشتری جدید از سیر تا پیاز+ ایده و راهکار جامع

جذب مشتری جدید

جذب مشتری جدید و چالشی که اکثر کسب و کارها با آن درگیر هستند .

من قبلا در مقاله ای با عنوان چطور از 57 مشتری به 957 مشتری رسیدم ؟ به طورمفصل تجربیات خودم را در یکی از پروژه های مشاوره crm با شما در میان گذاشتم و در وبیناری هم با عنوان جذب مشتری به روش حرفه ای ها راهکارهایی فوق العاده را ارائه کردم که در صورت تمایل می توانید آن را دانلود کنید .

در ضمن پیشنهاد می کنم فیلم آموزشی راههای دستیابی به 1000 مشتری جدید را هم از دست ندهید.

در این مقاله می خواهم روش های جذب مشتری جدید را با شما در میان بگذارم و به تفصیل به ارائه جزئیاتی بپردازم که به شما کمک کند مشتریان بیشتری را جذب کنید و در هر شرایطی نگران جذب مشتری در کسب و کار خود نباشید.

در حوزه جذب مشتری جدید به موارد زیر بسیار پرداخته شده است و ما به دنبال تکرار آنها نیستیم فقط جهت اطلاع بیشتر شما آنها را برای شما مجدد بصورت لیست می آوریم و سپس میریم سراغ بحث اصلی خودمون :

 • شناسایی نیازهای مشتریان
 • توجه به تمام مشتریان قدیمی و جدید
 • شناسایی نیازهای کارمندان
 • فعالیت مداوم در شبکه های اجتماعی
 • به مشتریان بالقوه اشانتیون بدهید
 • همکاری وتعامل با سایر کسب و کارهای مکمل
 • شرکت در رویدادها ، نمایشگاهها و همایش های مرتبط
 • برگزاری کارگاههای آموزشی
 • افزایش مطالعه و بروزرسانی اطلاعات مدیران
 • تبلیغات هدفمند و مداوم داشته باشید
 • بر مزایای محصولات و خدمات خود تاکید کنید

جذب مشتری جدید در گذشته و امروز – Attract New Customers Past and Present

اولین موردی که باید در مورد آن بیشتر صحبت شود جذب مشتری در گذشته و امروز است .

متاسفانه هنوز شرکت ها و کسب و کارهای بسیاری را می بینیم که همچنان همانند 15 سال پیش به دنبال جذب مشتری جدید هستند،

اما باتوجه به اینکه مطالعه کمی در خصوص بازار و مشتریان امروزی دارند و در عین حال هیچ توجهی به تکنولوژی نمی کنند ،غرق در تصورات خود ، همانند گذشته اقدام می کنند و خوب مسلما هیچ نتیجه جذابی نمی گیرند.

البته این موضوع را باید توضیح دهم که در برخی کسب وکارها مجبور هستیم که از روش های گذشته استفاده کنیم و چاره ای نداریم اما باز هم می توانیم با تغییر در ابزار و شیوه استفاده آن به نتایج درخشانی دست پیدا کنیم.

در گذشته تراکت ، تبلیغات چاپی درمجلات و روزنامه ها، بیلبورد ، بازاریابی تلفنی انبوه و کورکوارنه ، هدایای تبلیغاتی همچون سررسید ، شما را به نتایج دلخواه می رساند ، اما در حال حاضر شرایط بازار و مشتریان تغییرات بسیاری داشته است.

شما در حال حاضر باید به دنبال اعتمادسازی باشید ، تمام شد دورانی که با تبلیغات انبوه تلویزیونی و بیلبوردهای فراوان سعی در ایجاد اعتماد در مخاطبین را داشتیم.

الان مشتریان شما در زیر بیلبوردها در حال گشت و گذار در اینستاگرام هستند و هرگز بیلبورد شما دیده نمی شود!

خوب برای اعتماد سازی چه اقدامی باید انجام دهیم ؟

یکی از راههای آن در حال حاضر تولید محتوای ارزشمند است.

با استفاده از محتوا شما می توانید توجه مخاطبین را به دست بیاورید ، سپس اعتمادسازی کنید و آهسته آهسته  آنها را به سمت خرید از فروشگاه آنلاین و حضوری خود می برید.

امروز مشتری شما دائما به دنبال خوراکی می گردد که اگر به مذاقش خوش بیاید آن را برای دوست خود هم ارسال کند تا او هم ببیند و لذت ببرد .

پس به صورت پنهان مشتریان حال حضار به دنبال تایید اجتماعی هستند .

آیا شما این خوراک محتوایی را به انها می دهید تا آن را برای شما پخش کنند؟

در ادامه سعی می کنم تا توضیحات کامل تری رابه شما ارائه کنم ، پس همچنان با من همراه باشید تا ببینیم از چه راههایی می توانیم جذب مشتریان هدفمند بیشتری داشته باشیم.

نکات طلایی قبل از جذب مشتری جدید:

Golden Tips Before Attracting A New Customer

1- همیشه پرداخت هزینه زیاد برای جذب مشتری جدید ، نتایج مناسبی به همراه ندارد.

قبل از هرگونه اقدامی بررسی کنید که برای جذب هر مشتری جدید به چه میزان باید هزینه کنید.

متاسفانه اغلب کسب و کار تصور می کنند که اگر مثلا” 100 میلیون تومان هزینه برای تبلیغات انجام دهند حتما به نتایج فوق العاده ای دست پیدا می کنند . اما پس از بررسی نرخ های تبدیل و تجربیات قبلی رقبا در تبلیغات ، متوجه می شویم که این کار اشتباه محض است و با سرعت بسیار زیادی کسب و کار را به تعطیلی می کشاند.

مدیران بسیاری هستند که با مدیریت هزینه ها و تمرکز روی تک تک مشتریان به نتایج درخشان تری دست پیدا می کنند.

پس مراقب باشید قبل از خرج کردن حتی 1000 تومان ، ببینید آیا این 1000 تومان منجر به جذب مشتری جدید برای شما می شود یا تنها آن را به جوی آب میریزید!

و بررسی کنید که برای جذب هر مشتری جدید باید 1000 تومان هزینه کنید یا 100 هزار تومان و این موضوع تناسبی با میزان فروش و سود شما دارد یا خیر!

هزینه جذب مشتری جدید

2- زیرساخت های شما برای پذیرش مشتریان زیاد آمادگی کامل را دارد؟

با یکی از مدیران جلسه مشاوره داشتم ، گفت آقای حاتم طهرانی ایده ای به ما بده که مشتریانمان 10 برابر شود!

در جلسه گفتم آیا زیرساخت های سخت افزاری ، نرم افزاری ، پرسنل ، موجودی انبار و…. توان پاسخگویی به این حجم از مشتریان را دارد؟

گفت منظور شما چیست ؟ ما فقط مشتری می خواهیم تا بتوانیم از این منجلاب بیرون برویم!

من در جلسه بعد به ایشان نشان دادم که جذب مشتری فله ای نه تنها هیچ تاثیری در فروش ندارد بلکه کاملا به برند لطمه می زند.

اگر ما نتوانیم نیاز مشتری را در خصوص خدمات پوشش دهیم ، همان مشتری تبدیل به تروریست می شود و همه جا سمپاشی می کند که فلان برند خدمات خوبی نمی دهد.

پس در ابتدای امر بایستی زیرساخت های ما آمادگی کامل را در مواجهه با مشتریان زیاد داشته باشد تا با خیال راحت بتوانیم به همه مشتریان خدمات یکسانی را ارائه کنیم.

3- به جای توجه به کمیت مشتریان به فکر کیفیت مشتریان باشید!

شاید برای شما جالب باشد اما همانطور که در مقالات قبلی در مورد آن صحبت کردم ، شما باید به دنبال مشتریان با کیفیت باشید و حتی دست رد به سینه برخی از مشتریان بزنید و آنها را به سمت رقبای خود بفرستید تا آنها با این مشتریان درگیر باشند!

هر مشتری که از درب مغازه یا شرکت شما وارد شد نباید با هر ترفندی به آن بفروشید بلکه باید تمام جوانب را به خوبی بسنجید . البته منظورم این نیست که مثلا” اگر فردی که وارد مغازه شما شده است از او سوال کنید مجرد هستید یا متاهل ، میزان درآمد ماهیانه شما چقدر است ؟ و اگر مثلا مشتری گفت من مجرد هستم و ماهی 2 میلیون درآمد داردم شما به او بگویید حیف شد نمی توانیم به شما بفروشیم ما فقط به افرادی که درآمد بالای 10 میلیون دارند و متاهل هستند می فروشیم!

ما می توانیم به جای کمیت به فکر واگذاری نمایندگی را راه اندازی شعبه جدید باشیم ، می توانیم در فروشگاه اینترنتی خودبه دنبال راه اندازی بخش همکاری در فروش باشیم یا حتی می توانیم تنها به دنبال خریداران بزرگ باشیم و فروش به مشتریان کوچک تر را به سایرین واگذار کنیم.

در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت می کنم

افزایش جذب مشتری جدید

4- ایجاد لحظه آهــــــا را فراموش نکنید.

باید به این سوال مهم مشتریان پاسخ دهید که : چیزی که ارائه می کنید چگونه زندگی ام یا حالم را بهبود می بخشد؟

جایی که مشتری در هنگام مراجعه یا خرید آنلاین بگوید آها یا ایول همینو میخواستم ، مطمئن باشید فروش به راحتی انجام می شود.

به عنوان نمونه فروشگاه اینترنتی فروش دستبند و گردنبند در هنگام افزودن کالا به سبد خرید از شما می پرسد که تمایل دارید بسته شما چه رایحه یا بویی داشته باشد؟

پس از قبل شروع برای جذب مشتری جدید به فکر ایجاد تجربه لذت بخش برای مشتریان باشید.

5-جذب مشتری جدید برای کسب و کار شما با یک رستوران فرق دارد!

برخی از مدیران به دنبال استفاده از راهکارهای سایرین در کسب و کار خود هستند ، بله بررسی سایر روشها فکر خوبی است اما باید ببینید آیا راهکاری که دیگران استفاده کرده اند به مذاق مشتریان شما هم خوش می آید و باعث جذب آنها می شود یا خیر!

حتی اگر رقبای شما در حال جذب مشتری به شیوه ای خاص هستند استفاده از همان راهکار برای شما ممکن است مناسب نبوده و حتی به برند شما ضربه بزند.

پس در این خصوص فقط موفقیت دیگران را بررسی کنید اما آن را برای صنعت یا خدمات خود تغییر داده و منطبق با هزینه ها، راهکارها ، ظرفیت ها و…. حرکت کنید.

جذب مشتری جدید

ترسیم پرسونا و جذب مشتری جدید – customer Personas and Attracting Customers

در مورد ترسیم پرسونای مخاطب من در فیلم آموزشی جذب مشتری به روش حرفه ای ها مفصل صحبت کرده ام که پیشنهاد می کنم بخشی از فیلم آن را ببینید .

معرفی بهترین راههای جذب مشتری جدید در ایران – Introducing the best ways to attract customers in Iran

با توجه به کسادی و تورم بالا در بازار ایران هنوز هم شرکتهای بسیاری هستند که با تمام قوا در حال جذب مشتریان جدید هستند و در این راه هم نتایج بسیار درخشانی گرفته اند.

اگر شما هم تمایل دارید تا با روشهای فوق العاده جذب مشتری آشنا شوید با من همراه شوید. در دوقسمت روش های جذب مشتری آنلاین و آفلاین را با شما به اشتراک می گذارم.

روش های جذب مشتری آنلاین – Online Customer Engagement Techniques

دوره جذب مشتری جدید

محتوای رایگان

برای جذب مشتری بالقوه در قدم اول بایستی بتوانیم قیف خود را پر نگه داریم و محتوای رایگان یکی از راهکارهای فوق العاده برای اضافه کردن سرنخ جدید به کسب و کار ما است.

در هر حوزه ای کارمی کنید می توانید فیلم آموزشی رایگان و ارزشمندی تهیه کنید و آن را جهت دانلود به بازدیدکنندگان خود نمایش دهید و از آنها بخواهید تا شماره موبایل یا ایمیل خود را در فرم تکمیل کنند تا لینک دانلود برای آنها ارسال شود.

یکی از راهکارها تهیه محتوای ویدئویی است ، شما می توانید کتاب الکترونیک  ویا حتی فایل صوتی هم در اختیار بازدیدکنندگان خود قرار دهید.

چرا من اینقدر تاکید دارم که با محتوای رایگان اطلاعات بازدیدکنندگان را دریافت کنید؟ چون طبق آمار اعلام شده است که:

90 درصد از بازدیدکنندگان بار اولی از سایت شما خرید نمی کنند

پس ما با طراحی لندینگ پیج یا فرمی جهت دریافت اطلاعات مشتریان می توانیم اطلاعات مشتریان رهگذر را دریافت کنیم تا بعدا آنها را تبدیل به مشتری کنیم.

دوستان لطفا” دقت کنید:

براساس آمارها ، در سال 2017 به ازای یک دلار سرمایه گذاری در ایمیل مارکتینگ کسب وکارها 46 دلار درآمد کسب کردند و این آمار فوق العاده است.

پس ایمیل مارکتینگ را جدی بگیرید.

پس ما در ابتدا با این محتوای ارزشمند به دنبال اعتمادسازی هستیم و این یکی از راههای تاثیر گذار است که سایت ما هم به نتایج درخشانی با ارائه محتوای رایگان رسیده است.

محتوای سریالی

راه دیگری که می توانید در ارائه محتوای رایکان انجام دهید ، محتواهای سریالی است که در ادامه می توانید با عضویت رایگان در دوره چگونه به درآمد پایدار و مشتری وفادار دست پیدا کنیم ؟ هرروز یک فیلم آموزشی رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.

مهمترین نکته ای که باید به آن اشاره کنم اینست که رقیب شما نمی فهمد شما دارید چکار می کنید و این عالیست!

در محتوای سریالی شما مشتری را با خود همراه می کنید و تا مرحله آخر که پیشنهاد فوق العاده ای به او میدهید و تمام!

شما می توانید ، ارائه بخشی از کتاب ،نمایش کار با محصول، دانلود بخشی از فیلم آموزشی و یا استفاده از نرم افزار بصورت آزمایشی را به بازدیدکنندگان خود هدیه بدهید.

محتوای آسمان خراش+جذب مشتری جدید

محتوای پرحجم و پرکالری!

منظور از این محتواها مقالات و محتواهای طولانی و به اصطلاح آسمان خراش است.

البته علاوه بر حجم زیاد باید کالری فراوانی داشته باشد یعنی پر از اطلاعات ارزشمند باشد و از همه مقالات و محتواهای همان حوزه به تمامی ابعاد موضوع مدنظر بپردازد.

همین مقاله ای که شما آن را می خوانید نمونه ای از همین محتواهاست. یا مقاله دیگر من در سایت با عنوان بهترین نرم افزار crm + معرفی نرم افزارهای برتر ایران که ظرف یکماه به صفحه اول گوگل رسید و مشتریان بسیاری را جذب سایت ما کرد.

پس در هر حوزه ای که کار می کنید به فکر محتواهای بالای 5000 کلمه باشید و علاوه بر آن دائما محتوای خود را بروز نگه دارید و هر چند وقت یکبار فیلم یا توضیحاتی را به آن اضافه کنید که گول بفهمد این یک محتوای همیشه سبز است .

پس این هم یکی از راههای جذب مشتریان جدید در سایت است و گوگل به شما کمک بسیاری میکند و این دست از مقالات برای گوگل جذابیت بالای دارد.

البته نباید فراموش کنید که باید به فکر بک لینک سازی برای مقاله باشید و در عین حال حداقل از 10 محتوای خود با کلمات کلیدی اصلی و فرعی به آن لینک دهید.

سئو برای جذب مشتری جدید

سئو داخلی و خارجی

در این مقاله نمیخواهم به مباحث تخصصی این حوزه بپردازیم تنها سعی می کنم به آنها اشاره ای کوتاه داشته باشم.

در سئوی داخلی شما باید به دنبال رعایت همه اصول و تکنیک ها در سایت خود باشید .

مثلاً وقتی روی عنوان اصلی مطلب ، کلمات کلیدی به‌کار رفته ، لینک سازی داخلی، آدرس URL، افزایش سرعت سایت و یا کاهش بانس ریت وقت می‌گذارید، مشغول بهینه سازی داخلی سایت یا On-page SEO هستید.

آیا این اقدامات را در سایت خود انجام می دهید ؟

در این زمینه پیشنهاد می کنیم حتما با یک متخصص مشورت کنید و فقط به فکر تولید محتوا نباشید که هیچ سودی را برای شما نخواهد داشت!

سئو خارجی سایت به تمام فعالیت‌هایی که در خارج از سایت شما اتفاق می‌افتد تا رتبه‌بندی سایت شما را افزایش دهد و سئو بهتری برای سایت شما بسازد، اشاره دارد.

در سئوی خارجی ما به دنبال یک استراتژی بک‌لینک قوی ، اینفلوئنسرمارکتینگ، حضور در رسانه‌های اجتماعی، ایجاد یک کمپین تبلیغاتی ، رپرتاژ آگهی ، استفاده از ویدئوها ، درج نظر در وبلاگ ها و… هستیم .

برای تبلیغات و انجام امورمربوط به لینک سازی هم به دنبال افراد یا شرکت های موفق در این زمینه باشید.

پس اگر وضعیت سئوی سایت ما مناسب باشد با کسب رتبه های بالاتر امکان جذب مشتری مشتری برای ما فراهم می شود و در عین حال فروش هم افزایش خواهد یافت.

پلاگین وردپرس برای جذب مشتری جدید

معرفی پلاگین های حرفه ای وردپرس

برخی از پلاگین های وردپرس به شما در بهبود سئوی داخلی کمک می کنند که برخی از آنها را در ادامه به شما معرفی می کنیم .

البته اگر سایت شما وردپرسی نیست نگران نباشید و می توانید این موارد را با ادمین سایت خود در میان بگذارید.

این بخش به مرور کامل تر می شود و توضیحات هر افزونه به آن اضافه خواهد شد.

 • افزونه اسکیما پرو – Schema Pro
 • افزونه یوست-Yoast
 • افزونه lazy load
 • افزونه اسموش – Smush
 • افزونه autoptimize
 • افزونه WP-Optimize – Clean, Compress, Cache
 • افزونه W3 Total Cache
 • افزونه Check and Enable GZIP compression
 • افزونه WP ROCKET
تبلیغ نویسی در جذب مشتری جدید

تبلیغ نویسی حرفه ای

 

توجه کنید که کلمات تاثیرگذاری قابل توجهی بر تصمیمات خرید دارند.

تبلیغ نویسی کمک می کند تا آنچه که واقعا وجود دارد از زاویه نگاه مشتری دیده شود.

تبلیغ نویسی زیبا نویسی غیرصادقانه و بزرگنمایی پوشالی نیست ، پس مهارت های تبلیغ نویسی برای دروغگویی نیست.

شما با تبلیغ نویسی باید احساس مخاطب را هدف گیری کنید نه جیب او را !

پس تبلیغ نویسی ترکیب هنر نویسندگی با هنر بازاریابی است تا بتوانید مشتری جذب کنید و فروش بیشتری اتفاق بیافتد.

البته این توضیح را هم اضافه کنم که تبلیغ نویسی در فضای دیجیتال رنگ و بوی خاصی پیدا کرده است و تاثیرگذاری بیشتری را بروی مخاطب دارد تا در بیلبوردها!

یکی از مدل های جدید برای تبلیغ نویسی بعد از آیدا مدل تیپس (TIPS) است.

این فرمول تبلیغ نویسی چهار قسمت اصلی دارد:

قسمت اول: T برای وسوسه کردن. Tempt.

پس اولین وظیفۀ تبلیغ نویس اینست که با کلماتی وسوسه کننده شروع کند تا خواننده حتی اگه نخواد کنجکاو شده و ادامۀ متن تبلیغاتی رو بخواند.

قسمت دوم: I برای نفوذ. Influence

باید قولی رو که به خواننده می دهید عمل کنید وگرنه نه‌تنها تبلیغ باعث تمایل بیشتر مخاطب برای جذب به سمت شما نمیشود بلکه به شما بی‌اعتماد شده و احتمالاً تبلیغات خوب بعدی‌ شما را هم نخواهد دید.

قسمت سوم: p برای متقاعد کردن: persuade

حالا می‌تونین اینجا با خیال راحت خودتان رو معرفی کنید و از مزیت‌ها و ارزشی که برای مخاطبانتان ایجاد کردید، صحبت کنید.

قسمت چهارم: S برای فروش. Sell

اگه مراحل قبل رو خوب انجام داده باشید حالا به جایی می‌رسیم که خواننده تمایل دارد تا از شما خرید کند .

شما احساس مخاطب رو درگیر کردید و بدون اینکه مقاومت خاصی داشته باشد با اشتیاق به شما پول پرداخت می‌کند.

پس همانطورکه ملاحظه کردید در حال حاضر آشنایی با اصول تبلیغ نویسی به شما در جذب و متقاعد سازی مشتری کمک بسیاری می کند .

هر محصولی نمیفروشد چون هر متنی تاثیر گذار نیست

جذب مشتری جدید

تبلیغات ویروسی ،همچون کرونا!

سوال اول اینست که آیا از محصولات یا خدمات شما فیلم می گیرند و آن را در شبکه های اجتماعی خود منتشر می کنند؟

مثلا” یک بستنی فروشی در تهران ، معجونی درست می کند که وقتی شما لیوان آن را بر میگردانید به هیچ عنوان بیرون نمی ریزد و علاوه بر آن فروشنده با حرکات نمایشی ظرف ها را پر می کند و افراد بسیاری آن را فیلم می گیرند.

یا ساندویچ بمب هسته ای که توسط یک رستوران معرفی شده است و مردم را به چالش دعوت می کند که اگر ظرف 15 دقیقه این ساندویچ 1 متری را میل کنند 5 میلیون تومان پرداخت می کند .

افراد بسیاری با دیدن این تبلیغ و لایوهای بسیاری که از شرکت کنندگان گرفته شد به این رستوران مراجعه کردند و فیلم های بسیاری را از شرکت کنندگان گرفتند و درشبکه های اجتماعی خود منتشر کردند.

شما درکسب وکار خود به فکر انتشار یک ویروس هستید تا همه گیر شود و همه برای دوستان خود ارسال کنند و بگویند مثلا” علیرضا بیا اینو ببین عالیه! می خوای برات بفرستم؟!

خدمات در محل مشتری

در حال حاضر یکی از راههایی که می تواند باعث جذب مشتری شود ارائه خدمات در محل مشتری است .

یعنی شما هم می توانید در کسب و کار خودتان براساس موقعیت مکانی مشتری خدمات خود را ارائه کنید . به قول یکی از دوستان سرویس های اسنپی !

خشکشویی های بسیاری خدمات در محل مشتری را راه اندازی کرده اند و درجذب مشتری بسیار موفق بوده اند ، سوپرمارکت های زیادی هم فروش تلفنی را برای جذب مشتری بیشتر راه اندازی کرده اند که شما زنگ میزنید و پیک کالاها را به شما تحویل می دهد.

با این روش در تلاش برای جذب مشتریان بیشتر هستند که برخی از سوپرمارکت ها هم توانستند بسیار موفق باشند.

شرکتی خدمات تعویض و بالانس لاستیک را هم در محل مشتری انجام میدهد ، خدمات آرایشگاهی ، مشاوره بیمه ، کارواش و…. بسیاری را هم می توانید پیدا کنید که با این شیوه مشتریان بسیاری را جذب کرده اند.

روش های جذب مشتری حضوری – Customer Attraction Methods

مشاور جذب مشتری جدید

مشاوره به مشتری

وقتی صبحت از خرید حضوری می شود نقش شما کاملا بایستی بصورت مشاوره به مشتری باشد.

اگر مشتری برای خرید کاغذ دیواری یا مبلمان به شما مراجعه می کند می توانید راهنمایی ها و اطلاعات ارزشمندی را به او بدهید و این کار را با دلسوزی تمام انجام دهید و به این فکر نکنید که آیا واقعا از من خرید می کند یا خیر!

اگر فروش عینک یا عطر دارید به مشتری نشان دهید متخصص هستید و مثلا” ی دانید چه صورتهایی باید از چه عینک های استفاده کنند.

به جای اینکه خود را یک فروشنده نشان دهید ، متخصص و مشاوری دلسوز باشید ، مطمئن باشید نتایج بهتری را خواهید گرفت.

البته این نکته را باید اشاره کنم که دخالت کردن در خرید مشتری کارپسندیده ای نیست .

مشتریانی که از شما مشاوره می گیرند به شما راحت تر اعتماد می کنند و این همان کلید موفقیت شما در جذب مشتری است.

دکور جذب مشتری جدید

طراحی دکوراسیون

شاید الان تعجب کنید که طراحی دکوراسیون چه تاثیری در جذب مشتری دارد ؟

برای شروع خیلی سخت نگیرید ، با مثالی بیشتر توضیح می دهم، مغازه اسباب بازی فروش در طبقه پایین یک پاساژ همواره شلوغ است ، اما مغازه های همکف اینطور نیستند فکر می کنید دلیل آن چیست؟

یکی از دلایل آن روشن بودن تمام اسباب بازی های پشت ویترین و نورپردازی حرفه ای آن است که باعث میشود تمام بچه ها به این مغازه جذب شوند.

برای اینکه در این خصوص بتوانید مشتریان بیشتری را جذب کنید باید به عوامل متعددی از جمله رنگ ، نور ، بوی محیط ، موزیک ، و حتی چیدمان فکر کنید.

پس پیشنهاد می کنیم حتما با یک طراح صحبت کنید و این مورد را جدی بگیرید و هزینه های بیهوده نکنید.

اتیکت در جذب مشتری جدید

تاثیر اتیکت در جذب مشتری

اگر فروشنده هستید ، یا در جلسات مختلف شرکت می کنید می بایست به تمام موارد از جمله ، برخورد ، تن صدا ، نحوه ایستادن و راه رفتن، نحوه پوشش ، نحوه چای خوردن ، نحوه دست دادن با مشتری و… بسیار دقت کنید.

تمام عواملی که در حوزه اتیکت است به شما در جذب مشتری کمک می کند . اگر شما صاحب یا حتی کارمند یک رستوران هستید اما اصول اولیه پذیرایی و آداب معاشرت را بلد نیستید ، تاثیر بسیار بدی را بروی مشتریان خود خواهید گذاشت و این مورد تاثیر بسیاری در جذب مشتری دارد.

در فیلم آموزشی با عنوان احترام به مشتری و اتیکت های رفتاری در سازمان موارد مهمی را در این خصوص مطرح کرده ام که پیشنهاد می کنم فیلم آن را ملاحظه کنید.

راههای جذب مشتری جدید

اعلام محدودیت و کمبود

اعلام محدودیت و کمبود در مدت زمان تخفیف ، تعداد پایین کالاهای تخفیف خورده ، تعداد پایین کالاهای پرفروش و … از جمله مواردی هستند که به شما در جذب مشتری کمک می کند.

عامل ترس برای از دست دادن چیزی می تواند برای جذب مشتری به کار گرفته شود .

محدودیت زمانی یا تایمر معکوس خود را به مشتری نمایش دهید ، اگر سایت دارید و در حال فروش بلیط سمینار هستید کمبود در تعداد بلیط های باقیمانده را در سایت خود به نمیش بگذارید.

موضوع بعدی اینست که به همه نفروشید ! برخی مواقع بایستی دست رد به سینه مشتریان بزنید و برخی کالاها را تنها به مشتریان ویژه و وفادار خود معرفی کنید.

تخفیف ویژه مشتری

خداحافظ تخفیف های الکی!

یک خواهش از شما دارم ، اگر هنوز به فکر تخفیف دادن به مشتری هستید و همانند برخی مغازه های تهران که هر روز از جلوی آنها رد می شوید می گویند فقط امروز تخفیف داریم ، یا داریم جمع می کنیم همه کالاها رو زیر قیمت می فروشیم و ….به دنبال افزایش مشتری و فروش بیشتر هستید سخت در اشتباهید!

تخفیف های دائمی مشتریان را بی تفاوت می کند و اغلب آنها میلی به خرید پیدا نمی کنند.

همه مشتریان این حس را پیدا می کنند ببین چقدر سود داره که همش تخفیف میزنه!

باید در زمان های محدود اعلام تخفیف کنید و بساط آن را زود جمع کنید که همه متوجه شوند شما در زمان اعلامی خود بسیارجدی هستید.

به جای تخفیف دادن به مشتری پیشنهاد می کنم باشگاه مشتریان را برای کسب و کار خود راه اندازی کنید و تخفیف ها را در قالب امتیاز و جایزه و قرعه کشی های فصلی برای مشتریان درنظر بگیرید.

من در فیلم آموزشی راه اندازی باشگاه مشتریان به تفصیل قدم های راه اندازی باشگاه مشتریان را شرح داده ام که پیشنهاد می کنم آن را از دست ندهید.

خدمات ویژه

خدمات و محصولات جانبی

برخی از اوقات مشتریان به دنبال خدمات و محصولات جانبی آن هستند و برای همین است که به سمت رقبای شما می روند !

اگر شما میوه فروشی دارید ، آیا میوه های مشتریانی که مثلا بالای 200 هزار تومان خرید کرده اند یا از شما درخواست می کنند را تا ماشین مشتری حمل می کنید؟

آیا اگر من بیمه نامه خودم را از شما بگیرم ، آن را رایگان برای من بصورت پیکی ارسال می کنید/

گاهی اوقات مشتری حتی حاضر است پول بیشتری بپردازد تا خدمات بیشتر و بهتری دریافت کند.

در هر کسب و کاری می توانید خدمات یکم بیشتر را به مشتریان خود ارائه کنید و منتظر معجزه در جذب مشتریان بیشتر باشید.

در حال حاضر شهرفرش ، آقای فرش  و …. برای جذب مشتری در حال ارائه خدمات متفاوت تر و جذاب تر هستند.

خدماتی همچون حمل و نقل رایگان مشتری، پذیرایی، مشاهده فرش قبل از رسیدن به مقصد ، تحویل رایگان فرش، گارانتی قیمت ، قالیچه رایگان به همراه هر فرش و…

برنامه شما چیست؟

تبلیغات درسکوت (باید رزروکنید، شلوغی و..)

برخی مواقع به جای اینکه برای جذب مشتری جدید تبلیغات کنید می بایست به مشتری اعلام کنید چون آرایشگاه شلوغ می شود نمی خواهیم معطل بمانید حتما از این پس رزرو کنید!

نشان دهید به مشتری که شلوغ هستید !

اگر 10 ماشین جلوی رستوران شما پارک شده است ، با انداختن آفتابگیر بروی شیشه جلوی این خودروها نشان دهید که همه اینها مشتریان شما هستند!

اگر مغازه شما شلوغ است ، آن را در شبکه های اجتماعی هم به اشتراک بگذارید.

برخی مواقع مشتریان گذری به دنبال تایید اجتماعی هستند ،

حتما شما هم با این مورد مواجه شده اید که وقتی به شهری می روید که رستورانهای آنجا را نمیشناسید رستورانهای شلوغ تر توجه شما را بیشتر جلب می کند و می گویید حتما غذاهایش خوب است که این همه جمعیت در صف ایستاده است.

نکات طلایی بعد از جذب مشتری جدید
Golden Tips after attracting new customers

برخی از کسب و کارها بعد از اینکه مشتری را جذب کردند و کالا یا خدمات خود را فروختند ، مجدد به سراغ جذب مشتریان بیشتر می روند و مشتری جدید جذب شده را به کلی فراموش می کنند.

شما بعد از اینکه مشتری را جذب کردید باید اقدامات زیر را انجام دهید و او را رها نکنید.

1-پیگیری مشتری در خصوص رضایت از کالا یا خدمات دریافت شده

با مشتری در ارتباط باشید و نظر او را در مورد کالا یا خدمات دریافت شده بپرسید.

درست است برخی از کسب و کارها کالایی را می فروشند و مشتری ممکن است هرگز مجدد خرید نکند اما آیا نمی توانیم به او خدمات بفروشیم؟

آیا ما اگر آسانسوری را فروختیم کلا باید به سراغ مشتری بعدی برویم؟

آیا نمی توان از همان مشتری درآمد بیشتری کسب کرد؟

آیا نمی توانیم خدمات تعمیر یا پشتیبانی ارائه کنیم؟

پس بعد از اینکه کالایی را فروختیم مشتری را رها نکنیم و برای تک تک مشتریان برنامه داشته باشیم.

2- جذب مشتری قدیمی

بارها در مورد جذب و حفظ مشتریان قدمی در مقالات و دوره های آموزشی مختلف صحبت کرده ام که در این زمینه پیشنهاد می کنم فیلم آموزشی حفظ مشتری با چنگ و دندان را از دست ندهید.

3-شما بعد از جذب مشتری باید گردشکارهای اتوماتیک داشته باشید

منظور چیست؟ یکی از معضلات صاحبین کسب و کار ایسنت که بعد از جذب مشتری تازه مشکلات آنها شروع می شود!

فرآیند ارسال و تحویل کالا مشکل دارد ، خدمات ارائه شده کیفیت مناسبی ندارد، قراردادها استاندارد مشخصی ندارند ، تخفیفات و هدایا مشخص نیستند و مدیر دائما درگیر جزئیات بسیاری است.

لطفا” برنامه ای را برای بعد از جدب مشتریان داشته باشید و پس از جذب هر مشتری به در و دیوار نخورید!

4-شکایات مشتریان اصلا مهم نیست!

متاسفانه برخی از شرکت ها به شکایات مشتریان توجهی نمی کنند و پس از جذب مشتری جدید اگر مشتری شکایتی را مطرح کند کاملا سردرگم می شوند که حالا چیکار کنیم .

متاسفانه بازهم مدیر درگیر می شود و برای هر شکایتی باید به فکر راه حلی جدید باشد.

در اینجا روش ها و دستورالعمل های از پیش تعریف شده و یا پیاده سازی سیستم مدیریت شکایات مشتریان – ایزو10002 – به شما کمک می کند.

5-بالاخره انداختمیش توی تور!

متاسفانه بارها دیده ام که صاحبین کسب و کار در حال ماهیگیری هستند و پس از خرید هر مشتری ظاهرا او در تور ایشان گرفتار شده است و چاره ای ندارد جز اینکه به همه چیز تن دهد و سکوت کند.

اما این کسب و کارها سخت در اشتباهند ، مشتریان به راحتی می توانند سمپاشی کرده و با تبلیغات منفی از جذب هر مشتری جدید جلوگیری کنند.

پس داستان کلی اینست که پس از جذب مشتری جدید شما چه برنامه ای برای او دارید و قدم به قدم مشخص کنید که مشتری چه تجربه ای را از شما دریافت خواهد کرد؟

جذب مشتریان جدید
جذب مشتریان جدید
جذب مشتریان جدید

معرفی راهکارهای تبلیغاتی برتر ایران

تبلیغات اینترنتی

در این بخش بهترین راهکارهای تبلیغات برای جذب مشتری جدید را با شما در میان می گذارم ، هر کدام از این روشهای تبلیغاتی، بودجه ، استراتژی و هدف مخصوص به خود را دارند و قطعا قبل از انجام هرگونه تبلیغات شما بایستی زیرساخت های مناسبی را برای آن آماده کرده باشید.

در این بخش فقط بصورت خیلی مختصر به توضیحات کوتاهی در مورد هر یک بسنده می کنیم و به مرور آن را کامل تر خواهیم کرد.

رپرتاژ آگهی ، خبری:

رپرتاژ آگهی یکی از راههای جذاب است که به شما در برندسازی ، ایجاد موج خبری و فروش کمک می کند.

اغلب رپرتاژ ها در سایتهای پربازدید درج می شود که این موضوع کمک بسیاری به سئو و کمک به هرچه بیشتر دیده شدن رپرتاژ آگهی می شود.

رعایت اصول نگارشی رپرتاژ آگهی بسیار مهم است و حتما” باید دعوت به انجام عمل (Call to Action) در انتهای رپرتاژ وجود داشته باشد.

حساسیت این بخش بسیار بالا است. در این بخش باید به شکلی عمل کنیم که خواننده به دعوت شما پاسخ مثبت دهد.

برای رپرتاژ آگهی از داستان سرایی استفاده کنید ، مشکل خواننده را شناسایی کنید ، در نمایش مشکل بزرگنمایی کنید ، راهکارمشخصی را ارائه کنید، برای اثبات ادعای خود سند معتبری نشان دهید ، از کلمات مناسب برای جذاب تر شدن متن خود استفاده کنید.

برای اینکه ببینید رپورتاژ آگهی چه تأثیری بر سئو دارد ، پیشنهاد می کنم فیلم زیر را مشاهده کنید:

مت کاتس، عضو تیم وب اسپم گوگل، در مورد نحوه استفاده از رپورتاژ آگهی در دیجیتال مارکتینگ صحبت می کند. او در این ویدئو از باید و نباید های استفاده از رپورتاژ آگهی به وضوح سخن می گوید.

گوگل ادز

تبلیغات در گوگل همواره یکی از راههای جذاب برای جذب مشتریان و سرنخ های جدید وهدفمند است.

در این روش تبلیغ دهنده عبارات یا کلمات کلیدی مورد نظر خود را در گوگل ادوردز وارد می‌کند تا تبلیغاتش برای کسانی که این عبارات را جستجو می کنند نشان داده شود.

انتخاب کلمات کلیدی درست، تنظیم هزینه درست برای کلمات، تنظیمات صحیح برای هدف قرار دادن کاربران هدف، نوشتن تبلیغات جذاب و هدفمند، انتقال صحیح کاربران به صفحات هدف سایت و در نهایت سیاست درست و هدفمند در سایت برای جذب کاربران از جمله مواردی هستند که می توانند تاثیر مستقیمی بر تاثیرگذار بودن تبلیغات ادوردز داشته باشند.

ریتارگتینگ

ممکن است خریداری محصولات و خدمات شما را در سایت ببینید یا حتی آنها را به سبد خرید خود اضافه کند ، اما خرید خود را کامل نکند و جهت مقایسه بیشتر به سایتهای دیگر مراجعه کند.

کمپین های ریتارگتینگ بنر شما را در سایتهای دیگر به او نشان داده و برند و یا آفر ویژه شما را به او مججد نشان می دهد.

اگر مشتری سبد خرید خود را رها کرده است ، می توانید به او تخفیف 10 درصد برای تکمیل فرآیند پرداخت بدهید.

ایده هایی برای ریتارگتینگ در مراحل مختلف قیف بازاریابی:

آگاهی از برند (تنها نمایش نام و لوگوی برند) ،

ایجاد علاقمندی (نمایش محصولات ویژه ای که کاربر به آن علاقمند است) ،

ارزیابی (تبلیغاتی که پاسخگوی سوالات مهم کاربر باشد)،

تصمیم گیری (تخفیف های ویژه ای به کاربر نشان می دهیم) ،

خرید(تبلیغات مرتبط با خرید های قبلی کاربر به او نمایش داده میشود)

بنر تبلیغاتی ( همسان ، کلیکی ، نمایشی ،متنی)

کور بنری اصطلاح شایعی است که اغلب برای بنرهای تبلغاتی استفاده می شود اما اگر شما بدانید که هدف شما از تبلیغات بنر چیست و در این راستا راهکار و سایت هدف مناسبی را انتخاب کنید حتما” به نتایج درخشان می رسید.

بنرهای همسان در سایتهایی قرار میگیرد که محتوای تبلیغ شده با محتوای سایت و رنگبندی و قالب سایت ، یکسان است و این شیوه بیشترین میزان تاثیرگذاری را دارد.

سایر انواع کمپین های بنری هم که کاملا” مشخص است و نیازی به توضیح زیادی ندارد.

پیام کوتاه

اگر همچنان به دنبال ارسال پیام های تبلیغاتی انبوه هستید ، سخت در اشتباهید .

پیام های کوتاه می بایست هدفمندتر شود تا نتایج بهتری را برای شما به همراه داشته باشد.

شروع جذاب ، متن تاثیرگذار، لینک و شماره تلفن از موارد مهمی هستند که بایستی به آن در متن پیام کوتاه دقت شود.

اگر هم مجبور هستید تا از پیامک انبوه استفاده کنید ، به طور مثال برای مشتریان احتمالی در اطراف مغازه خود ارسال کنید و از آنها بخواهید تا اگر تمایل دارند تا اشتراک دریافت کنند عد 1 را بفرستند و به این شکل شما می توانید در همان ابتدا افراد علاقمند به کسب و کار خود را شناسایی کنید.

پیام کوتاه می تواند به مشتری در فرآیند خرید اینترنتی کمک کند و مراحل ارسال سفارش را به او یادآوری کند.

شما می توانید به مشتریان عمده خود اعلام کنید تا با ارسال عدد 2 کاتالوگ و لیست قیمت جدید را به سرعت می توانند دریافت کنند.
و خیلی اید های دیگر که به شما در جذب مشتری و افزایش فروش کمک بسیاری می کند.

شما چه تجربه ای از پیام کوتاه دارید؟

اینستاگرام

در مورد اینستاگرام باید مقاله ای مجزایی نوشته شود ، اما درفیلم وبینار رازهای حرفه ای فروش در اینستاگرام! به تشریح به جزئیاتی پرداخته ام که به شما در جذب مشتری و افزایش فروش کمک می کند و پیشنهاد می کنم آن را از دست ندهید .

پس توضیح بیشتر در مورد آن را به بعد موکول میکنم.

تلگرام

هنوز هم افراد بسیاری به شدت در تلگرام فعال هستند و در حال جذب مشتری و ارسال اطلاعات ارزشمند و بروزرسانی کانال ها و پشتیبانی از مشتریان در گروههای تلگرام هستند.

منتظر آپدیت های جدید تلگرام هم باشید.

تلگرام در حال آزمایش قابلیتی هست که به ادمین‌های کانال‌ها دسترسی به آمار‌هایی مثل میزان رشد ممبر‌های کانال، منبع ویو‌های پست ها، میزان ویو‌ها در هر ساعت، اینکه ممبر‌های کانال از کجا آمده‌اند، زبانشان چیست و آیا کانال را میوت کرده اند یا خیر را میدهد که بسیار کاربردی هستند.

همچنین در آپدیت جدید می‌توان پوشه (فولدر)هایی مثلا به این اسم‌ها ساخت: دوستان، فامیل، همکاران، هم‌کلاسی‌ها . و اخبار و چت‌ها و گروه‌ها و کانال‌های مختلف‌ را در آن پوشه‌ها قرار داد. با این کار دیگر پیام‌‌هایی که مهم هستند یا کانال‌های خاص، گم نمی‌شوند.

نظر شما در مورد تلگرام چیست؟

ایمیل

اگر از ایمیل مارکتینگ غافل هستید به شما پیشنهاد میکنم حتما” فیلم آموزشی فوت و فن های میلرلایت – ابزار حرفه ای ایمیل مارکتینگ را ملاحظه کنید.

ایمیل مارکتینگ به شما در جذب سرنخ و مشتری جدید کمک بسیاری می کند.

البته اگر با قابلیت های آن آشنا باشید و بتوانید آن را در وب سایت خود پیاده سازی کرده و ارتباط نزدیکی را با سرنخ های خود برقرار کنید.

یکی از راههای موفقیت گروه حاتم طهرانی استفاده از پنل ایمیل مارکتینگ و ارتباط مداوم با کاربران و ارسال فیلم ها و محتواهای مرتبط و جذاب بوده است.

سئو
مصاحبه و گفتگو
تبلیغات ویدئویی
تبلیغات اپلیکیشنی

امیدوارم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد و برای جذب مشتری جدید به شما کمک نماید.

این مقاله به مرور کامل تر می شود.

گروه حاتم طهرانی برای جذب مشتریان جدید ، مشاوره CRM و آموزش نیروی انسانی ، در کنار شماست.

در صورتیکه تمایل دارید تا از خدمات ما استفاده کنید به بخش خدمات در وب سایت مراجعه و یا با شماره تلفنهای ما تماس حاصل نمایید.

منتظر دریافت نظرات ارزشمند شما هستم.

نویسنده :حمید حاتم طهرانی – مشاور و مدرس CRM

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *