عدم خرید مشتری

دلایل عدم خرید مشتری چیست؟

تعجب نکنید، این سوال را بارها و بارها از من می پرسند که چرا مردم خرید نمی کنند؟ دلایل عدم خرید مشتری چیست؟چرا مغازه روبرویی اینقدر شلوغ است و مغازه من پرنده هم پر نمیزند؟ چرا  مردم کالای من که ارزانتر است نمی خرند؟چرا مردم تا به من می رسند پول ندارند و دائما” بر سر قیمت چانه می زنند؟

مشکل کجاست؟!

دلایل عدم خرید مشتری چیست؟

اولین مشکل در باور شما شکل گرفته است!

بله، باورهایی مثل اینکه مردم پول ندارند ، اوضاع اقتصادی خراب است ، مردم آشغال می خرند! و… ،باعث شکل گیری رفتار متفاوتی در شما می شود و باتوجه به اینکه هر چیزی که درجهان وجود دارد از انرژی تشکیل شده است باعث میشود تا انرژی منفی به خود شما برگردد و باتوجه به تمرکز شما بروی ناخواسته ها آنها را بیشتر جذب کنید

دومین مشکل در نگاه شما به کسب و کار است!

اگر احساس می کنید که باید مردم از شما خرید کنند و راه دیگری ندارند سخت در اشتباهید، به جای اینکه از خود بپرسید چگونه باید بفروشم به این سوال پاسخ دهید که چگونه باید خدمت کنم؟ چگونه باید کالا یا خدماتی بفروشم که به گسترش جهان کمک کند و برای مشتری کارایی داشته باشد؟ چه خدماتی در کنار کسب  و کار خودم راه بیاندازم تا مردم از آن استفاده کنند.

سومین مشکل در شناسایی و جذب مشتریان نهفته است!

فقط بلدیم بصورت فله ای تبلیغ کنیم، نه برنامه ای داریم، نه هدفی داریم و نه به نرخ تبدیل مشتریان فکر می کنیم، ما باید به این فکر کنیم که اگر من برای 1000 نفر پیام کوتاه ارسال میکنم چند نفر از آنها با من تماس می گیرند و از تعداد افرادی که تماس میگیرند چند نفر خرید می کنند و …. وباید کنترل کنیم بهترین کانال جذب مشتری برای ما کدام است ، فقط بلدیم زود بریم تو پیک تبلیغاتی، زود پیام کوتاه ارسال کنیم، زود تبلیغات کلیکی بدهیم و… به این فکر نمیکنیم هدف ما جذب چه افرادی است؟ آیا به دنبال زنان خانه دار 35 تا 45 سال می گردیم؟ آیا جامعه هدف ما پسران مجرد دانشجوی 20 تا 25 سال است؟

در این مرحله باید به فکر هدایایی برای جلب نظر مخاطب باشید و تلاش کنید تامخاطب حداقل نیم نگاهی به شما بیاندازد، در نهایت باید فریادی بلند سردهید تا مشتری صدای شما را بشنود، کسی با چراغ خاموش کار نمی کند.

چهارمین مشکل در درگیرسازی مشتری است!

مخاطبین هدف خود را یافتید و باراهکارهای مختلف سرنخ های زیادی به دست آوردید، حالا بایستی مشتری را با کسب و کار خود درگیر کنید و کاری کنید تا او به مشتری شما تبدیل شود . باید برنامه مشخصی داشته باشید باید بااوهمدلی کنید، کنار او قرار بگیریدو نشان دهید دغدغه او برای شما مهم است.

پنجمین مشکل در خدمت به مشتری است!

در خدمت کردن به مشتری دقت کنید، به نظرات و شکایت ها گوش دهید.فرآیندهای ثبت سفارش را ساده کنید، به ارسال محصولات توجه ویژه ای کنید چه شما در حال فروش کریستال هستید چه در حال فروش پیتزا هستید ، بسته بندی و فرآیند تحویل فوق العاده حائز اهمیت است.برای موقعیت های بداهه برنامه داشته باشید تا غافلگیر نشوید.

ششمین مشکل در نگهداری مشتری است!

50 عدد مشتری فوق العاده دارید؟ همین الان دست به کار شوید و با هدایای فوق العاده مشتری را شگفت زده کنید، با مشتری تماس بگیرید و نظر او را در خصوص کالا یا خدمات دریافتی بپرسید، برنامه ای برای وفادار سازی او طراحی کنید این برنامه باید طوری طراحی شود تا ریسک از دست دادن سازمان ما برای مشتری بالا باشد.

هفتمین مشکل در ارجاعات مشتری است!

چرا برنامه ای ندارید تا مشتریان ، شما را به دیگران توصیه کنند؟ مثلا” کارت اضافی به مشتری بدهید تا به خواهرش بدهد تا از جانب او هدیه تخفیف دریافت کند یا هدیه ای بدهید تا به مادرش بدهد و هزار و یک راه دیگر که می توانید برنامه ارجاعات خود را طراحی نمایید.

 

در انتها این نکته را فراموش نکنید که ،خود را درگیر فرمول ها و پیچیدگی های محاسباتی نکنید ، استراتژی و تصویر ذهنی خود را از کسب و کار ایده آل خود بنویسید و سپس شروع کنید . اگر تصویر ذهنی شما کودکانی خوشحال در رستوران است، برنامه خود را طوری طراحی کنید که کودکان با خنده رستوران شما را ترک کنند و استراتژی خود بروی این موضوع متمرکز نمایید.

 

 

نویسنده: حمید حاتم طهرانی

برای دانلود 25 صفحه از کتاب 8 گام شگفت انگیز در ارتباط با مشتری بروی اینجا کلیک نمایید