ارز

ارز یا سکه طلا و یا گوهر ارزشمندی به نام مشتری؟

امروزه با توجه به نوسان نرخ ارز قیمت گذاری کالا ها کار بسیار کار پیچیده و دشواری است ولی در نطر بگیرید که در این شرایط هم نباید مشتری را فراموش کنید. به زودی این نوسانات کنترل میشود و شرایط به حالت متعادلی برمیگردد و اگر قرار باشد که تغییرات قیمت ارز  بصورت مستقیم در  قیمت ها اثر گذار باشد شما میمانید و تعدادی مشتری ناراضی .

ممکن است که هر ۱۰ سال یک بار این اتفاق بیافتد که دلار با شیب خیلی تندی صعود کند ولی بدانید که این صعود بعد از یک نزول متعادل خواهد شد . درست است که گران شدن دلار میتواند سودی آنی به همراه داشته باشد ولی اگر مشتری خود را از دست بدهیم ۱۰ سال سود را از دست داده ایم پس به هوش باشید که سود کوتاه مدت را فدای سود بلند مدت دائمی نکنید .

در بازار امروز کسب و کار ها با دو تهدید مواجه هستند اول رشد شرکت ها فروشگاه ها و توزیع کننده های کالا که هر کدام عرضه کننده محصولات مختلف با برند های مختلف هستند و دوم افت فروش که همگی شاهد آن هستیم .

حالا شما خود را جای مشتری بگذارید که چه قدرت انتخاب بالایی دارند عرضه کننده فراوان با سرویس های مختلف و برند های مختلف با قابلیت های متفاوت .دوباره به این نکته میرسیم که تعداد مشتری وفادار چقدر می تواند برای مجموعه شما حیاتی باشد .

با اهمیت نکاتی که در بالا ذکر شد شما باید قیمت را فدای مشتری  بکنید نه مشتری را فدای قیمت و سود کوتاه مدت . در قیمت گذاری محصولات در شرایط فعلی باید بسیار هوشیار عمل کنید . آنالیز دقیقی از قیمت تمام شده محصولات خود داشته باشید و بصورت کامل هزینه ها را تفکیک کنید و بررسی کنید هر کدام به چه مقدار از تفاوت نرخ ارز اثر میگیرند .  به عنوان مثال شرکتی محصولی دارد که ۴۰% مواد اولیه آن وابستگی مستقیم به ارز دارد نباید وقتی ارز ۱۰% گران میشود او هم همان درصد را بر روی محصولش اضافه کند ابتدا باید به دقت بر روی قیمت تمام شده محصول خود کار کند که این افزایش چه مقدار به قیمت نهایی اضافه میکند. در قدم بعدی میرود به سراغ هزینه های دیگر و ببیند آیا راهکاری برای کم کردن هزینه های دیگر وجود دارد و در پایان و قبل از هر گونه افزایشی باید بررسی کنیم که آیا با بالابردن فروش و یا ورود به بازار های جدید امکان جبران این تفاوت هست یا نه سپس نسبت به افزایش قیمت خود اقدام کنید .

شما خوب میدانید که میزان فروش شما میتواند بر روی سهم هزینه های ثابت شما اثر مستقیم بگذارد و این قدرتمند ترین راه حیات در شرایط فعلی است . به عنوان مثال اگر شما  فروش خود را کم کنید و یا حتی بطور کامل متوقف کنید هزینه های شما ثابت است و باید این هزینه را به فروش های بعدی خود اضافه کنید و بازار در شرایط فعلی توان اضافه قیمت را ندارد .دیگر زمان تراز های سالیانه سود و زیان به پایان رسیده و باید این تراز ها را بصورت ماهیانه و حتی هفتگی بررسی کنیم

پس هوشمندانه عمل کنید و قدر این گوهر گرانقدر بنام مشتری را  بیشتر بدانیم

 

نویسنده: علیرضا میرباقری

 

پیشنهاد می کنیم فیلم آموزشی زیر را ملاحظه بفرمایید

 

درآمد دلاری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *