جذب مشتری

۶ راهکار طلایی برای جذب مشتریان در شرایط بحران

مشتریان در شرایط بحران سخت تر تصمیم می گیرند، بیشتر بررسی می کنند و در صورتیکه به ارزش کالا پی ببرند راحت تر پول خرج می کنند.

یکی از مشکلات شما در حال حاضر قطعا” جذب مشتریان جدید است و بارها و بارها سوالات بسیار زیادی از من می پرسند که:

  • در شرایط فعلی چکار کنیم تا مشتری جذب کنیم؟ راههای جذب مشتریان در مغازه چیست؟
  • مشتری من کجاست و در حال انجام چه کاری است؟
  • من مشتری ندارم چطور به دنبال حفظ و  وفادارسازی اونها باشم؟
  • تعداد مشتریانی که به مغازه ، فروشگاه یا کسب و کار اینترنتی من مراجعه می کنند بسیار کم شده است، باید چه اقدامی انجام دهم؟
  • بهترین راههای تبلیغات برای جذب مشتریان جدید چیست؟
  • ترفندهایی برای جذب مشتریان بیشتر در شرایط بحران هم وجود دارد؟

اگر شما هم به دنبال یافتن پاسخ یکی از سوالات بالا هستید ، به شما پیشنهاد می کنم تا پایان این مطلب با من همراه شوید.

جذب مشتری چگونه

آیا مشکلی وجود ندارد و شرایط بازار خوب است؟ قطعا” خیر، من هم در این مطلب قصد ندارم با شما در خصوص تاثیر باورها و ذهنیت مثبت در کسب و کار صحبت کنم، البته این موارد هم یکی از ارکان اصلی موفقیت در شرایطی که دائما” اخبار منفی از گوشه و کنار میشنویم به شمار می رود و باید تلاش کنیم تا رژیم خبری بگیریم و کمی خودمان را از اخبار منفی دور نگه داریم تا بتوانیم تمرکز بیشتری داشته باشیم.

خوب بریم سر اصل مطلب و راهکارهایی که در شرایط فعلی بازار می تواند راهگشا باشد:

راهکار طلایی اول: قیف خود را پر نگه دارید!

قبل از اینکه در مورد قیف مشتری صحبت کنم، در این بخش چند نکته مهم وجود دارد:

۱- مشتریان شما چه کسانی هستند؟ سن؟ تحصیلات؟ متاهل؟ پس ویژگی جمعیت شناختی مشتریان خود را بنویسید.

۲- ترس ها، امیدها ، آرزوها و رویاهای مشتریان شما چیست؟ محصولات یا خدمات شما چه نیازی را برطرف می کند؟ چه مشکلی را از مشتری حل میکند؟ پس در این قدم ویژگی روانشناختی مشتریان را یادداشت کنید.

۳- مشتریان شما چه زمانی از محصولات و خدمات شما استفاده می کنند و چه نقشی در زندگی آنها دارد؟ در قدم بعد ویژگی مردم شناختی مشتریان را مینویسید.

۴- سه مشخصه یا ویژگی مشتریان ایده آل محصولات یا خدمات شما چیست؟

پس از اینکه پاسخ سوالات بالا را یادداشت کردید کمی بیشتر متوجه مشتریان هدف خود میشوید ، اگر مشتری هدف شما خانم های ۲۰ تا ۳۰ ساله مجرد یا آقای متاهل ۳۵ تا ۵۰ سال است ، دو بازارهدف متفاوت دارید و برنامه شما در قبال مشتریان قطعا” متفاوت خواهد بود،

الان مشتریان هدف شما کجا هستند و در حال انجام چه کاری هستند؟ آیا الان در حال گشت و گذار در صفحات اینستاگرام هستند؟ آیا در حال چک کردن ایمیلشان هستند؟ آیا در حال مطالعه کتاب هستند؟ آیا در حال گشت و گذار در بازار هستند؟ آیا در محل شرکت خود در جلسه ای حضور دارند؟

حالا میرسیم به قیف مشتریان ، شما هر فعالیتی داشته باشید پس از شناخت مشتری بایستی مشخص کنید چقدر مشتری بالقوه دارید و برای اینکه این مخاطب بالقوه شما را ببیند چه برنامه ای دارید؟

با انجام چه کاری میتوانید به مشتریان بالقوه بیشتری دسترسی داشته باشید تا بتوانید افراد بیشتری را وارد قیف مشتریان خود کنید و حداقل افراد بیشتری شما را ببینند؟

آیا باید برای فروش لباس نوزاد بروشور چاپ کنید و پخش کنید؟ آیا مشتریان شما در کوچه و خیابان هستند؟

جذب مشتری - قیف فروش

 

اگر متوجه منظور من شدید راحت می توانید متوجه شوید که الان مشتریان شما ، خانم هایی که به تازگی بچه دار شده اند مشتریان هدف شما هستند که اغلب در منزل حضور دارند و درحال گشت و گذار در اینستاگرام هستند و شما با تبلیغ درپیج هایی که عکاسی نوزاد می کنند، اینفلوئنسرهایی که به تازگی بچه دار شده اند و یا  و… می توانید در جلوی چشمان مشتریان خود حضور داشته باشید.

به این صورت می توانید مشتریان بیشتری را با محصولات خود آشنا نمایید و قیف خود را پر نگه دارید تا در گام بعدی بتوانید آنها تبدیل به مشتری نمایید.

 

راهکارطلایی دوم: نرخ تبدیل را کنترل کنید

خوب شما در قدم اول تلاش کردید و مشتری را به مجموعه خود آوردید، حالا باید کاری کنید تا آنها از شما خرید کنند.

مشتری به مغازه ، شرکت یا فروشگاه اینترنتی شما مراجعه کرده است و در این بخش برنامه شما چیست تا تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان و مراجعه کنندگان را به مشتری تبدیل کنید؟

در حوزه مهارت های ارتباطی باید توانایی خود و پرسنل را بالا ببرید ، مشتری در برداشت اولیه یا first impression با چه چیزی در سازمان شما برخورد می کند؟ چه بویی به مشام می رسد؟ پرسنل چه لباسی پوشیده اند؟ آیا همه در مغازه در حال بالا و پایین کردن شبکه های اجتماعی خود هستند یا به مشتری توجه میکنند؟ و…

در وب سایت باید به تبلیغ نویسی ، استفاده از کلمات و تصاویر  و فیلم ها دقت کنید . هنگامیکه کاربر در سایت اروری دریافت می کند با چه پیغامی مواجه میشود و یا در هنگام پرکردن فیلدها ، ایمیلهایی که پس از ثبت نام در سایت دریافت میکند پس میکروکپی ها نقش بسیار پررنگی را درسایت ایفا می کنند.

راهکار طلایی سوم: اطلاعات همه مشتریان را ثبت کنید تا در جذب مشتریان موفق باشید.

من هنوز متوجه نمیشوم که چرا هنوز اکثر مغازه ها و فروشنده ها هیچ اطلاعاتی از مشتریان خود را دریافت و ثبت نمی کنند، یکی از چالش های جدی که در مشاوره ها با آن موجه هستم اینست که مغازه ها می گویند ما به طور متوسط مثلا” ماهی ۵۰ مشتری از ما خرید می کنند، هنگامیکه می پرسم چه اطلاعتی از آنها در اختیار دارید می گویند هیچ!

مشتری اگر از شما گل خریده است ، اطلاعات ایشان را ثبت کن و هدیه ای ناقابل بهش بده و اگر متوجه شدی برای سالگرد ازدواج داره خرید می کنه اون تاریخ رو یادداشت کن، همین و بس!

تو سال بعد می دونی که یک مشتری داری که با یادآوری مجدد بهش می تونی دوباره بفروشی

اگر داری پوشاک زنانه میفروشی نام و شماره موبایل رو بگیر و حتی سن حدودی و روز خرید و مبلغ خرید رو هم ثبت کن، بعدا با این اطلاعات می تونی معجزه کنی ، بهم اعتماد کنید و از همین امروز اطلاعات تک تک مشتریان را ثبت کنید.

راهکار طلایی چهارم : فروش بیشتر در هنگام فروش!

مورد دیگه ای که باید بهش توجه کرد اینست که در هنگام فروش کالا یا خدمات ، اکثر فروشنده ها یا فروشگاههای اینترنتی ساکت میشوند و پیشنهاد دیگری به مشتری نمی کنند !افزایش فروش

تعجب نکنید ، یکی از زمانهای فوق العاده ای که بازهم می توانید به یک مشتری فروش داشته باشید در هنگام خرید است.

اگر وب سایتی دارید پس از اینکه مشتری به سبد خرید مراجعه کرد پیشنهادهای دیگری به او بدهید ، محصولات مکمل پیشنهاد بدهید، کد تخفیفی را بعد از خرید برای او ارسال کنید، چند محصول را بصورت یک پکیج با تخفیف فوق العاده نمایش دهید و…

اگر مغازه یا فروشگاهی دارید ، در کنار صندوق محصولات کوچکی را در معرض دید مشتری قرار دهید، اگر مشتری شلواری خرید می کند پیشنهاد خرید دو عدد شلوار را با تخفیف بیشتربه او بدهید و…

قبلا” قیف های فروش قبل از خرید مشتری طراحی می شدند، در قیف های نوین فروش ، فرآیند بازاریابی به بعد از خرید مشتری منتقل شده است و این موضوع می تواند فروش شما را افزایش دهد.

راهکار طلایی پنجم در جذب مشتریان : باور خود را در مورد مشتری تغییر دهید!

اگر فکر میکنید مشتری پول ندارد ، مشتری خرید نمی کند، مشتری تو این وضع این همه پول نمی دهد، کالای من لوکس است و مردم الان به دنبال کالای ارزان هستند و… مطمئن باشید با سرعت هرچه بیشتر در حال نابودی کسب و کار خود هستید و هیچ تاثیری در جذب مشتریان نخواهد داشت.

لطفا” کمی از اخبار فاصله بگیرید، با قدرت به کار خود ادامه دهید، بهترین برنامه ریزی را برای رونق کار خود انجام دهید، رویه های خود را اصلاح کنید ، اگر فکر می کنید مشتریان شما بیشتر در اینترنت حضور دارند به فکر راه اندازی سایتی باشید، اگر فکر می کنید مشتریان شما به خاطر جای پارک مراجعه نمی کنند به فکر ارسال رایگان باشید و…

در دورانی که همه در حال غر زدن هستند شما حرکتی بکنید، در شرایطی که اکثر کسب وکارها به فکر تبلیغات نیستند و به فکر خودشان فیتیله را پایین کشیده اند تا ببینیم چه میشود  شما برنامه تبلیغاتی خود را اجرایی کنید.

فروش همبرگر

داستانی را برای شما تعریف می کنم، رستورانی سالهای سال درحال فروش انواع همبرگرهای خوشمزه و عالی بود و پیرمرد ساندویچ فروش مشتریان بسیاری داشت و هر روز کار خود را توسعه می داد و به هیچ اخباری توجه نمی کرد چون ناشنوا بود و تنها به فکر رشد مغازه خود بود تا اینکه روزی پسرش به او گفت بابا اخبار را چرا دنبال نمی کنی؟ اوضاع اقتصادی خراب شده است، مردم خیلی در فشار هستند، قیمت ها چند برابر شده است و….

پدر گفت واقعا؟ یعنی چه؟

پسرگفت: بله ، مردم بسیار نگران هستند و یکماه است که درشرایط اقتصادی بسیار بدی وارد شده ایم.

از آن روز به بعد پدر ساندویچ های خود را کمی کوچک تر کرد، سس و خیارشور را کمتر میریخت تا قیمت را بتواند کاهش دهد، در هنگام سفارش مشتری برای فروش سیب زمینی و سالاد به مشتری پیشنهادی نمیداد چون فکر می کرد مردم نمی توانند خرید کنند، کم کم مشتریان خود را از دست داد و فروش بسیار کم شد تا مغازه ورشکست شد.

کار خود را با قدرت و جدیت انجام دهید و تلاش کنید تا بهترین باشید و به شدت از اخبار منفی دوری کنید.

به جای استفاده از جمله ( هیچ کاری نمی توان کرد) بگویید (الان برای من چه راهی وجود دارد؟)

راهکار طلایی ششم: بروی خودتان سرمایه گذاری کنید!

درشرایط فعلی فقط و فقط با سرمایه گذاری بروی خودتان می توانید تغییر بزرگی ایجاد کنید. باید مهارت ها و دانش خود را بالا ببرید ، باید مطالعه خود را افزایش دهید، باید بیشتر آموزش ببینید، در سال جدید در چند دوره آموزشی موثرشرکت کرده اید؟ کدام مهارت را در خود تقویت کرده اید؟ اگر شما نمی دانید چطور باید تبلیغات تاثیر گذار داشته باشید ؟ اگر نمی دانید چطور باید با مشتری ارتباط موثر برقرار کنید؟ اگر در مکالمه تلفنی مشکل دارید؟ اگر با ایده های جدید برای رشد کسب  وکار خود آشنا نیستید ؟ می توانید با شرکت در دوره های آموزشی ، مطالعه کتاب و مقاله ، سطح دانش و آگاهی خود را بالا ببرید و از تجربه افرادی که نتایج درخشانی بدست آورده اند استفاده کنید.

کسب و کار میلیاردی

تنها راه موفقیت قبل از انجام هرکاری ، سرمایه گذاری بروی خودتان است.

پیشنهاد میکنم حتما” از طریق فرم زیر در دوره ویدئویی رایگان کسب و کار میلیاردی ثبت نام کنید ، شما هرروز ۶ درس فوق العاده را دریافت می کنید

 

 

نویسنده : حمید حاتم طهرانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *