قدرت کلمه (چرا) در تبلیغ نویسی

این نکته به اثبات رسیده است که کلمات ما در تبلیغ نویسی در سایت تاثیرگذاری قابل توجهی بر تصمیمات خرید دارند که معمولا از طریق تاثیر بر ناخودآگاه افراد باعث می شوند تا مشتری به خریدن یا نخریدن محصول تمایل پیدا کند.

اخیرا تحقیقات زیادی بر روی تاثیر واژه ها بر نرخ تبدیل علاقه مندان به خریدار صورت گرفته است و تاثیرات مثبت و منفی واژه های زیادی بررسی شده است.

دوستان دقت کنید که مهارت های تبلیغ نویسی برای دروغگویی نیست، بلکه از این مهارت ها باید به گونه ای استفاده شود که آن دسته از مزایا و ویژگی های محصول که برای مشتری حائز اهمیت است دیده شود.

در حقیقت تبلیغ نویسی کمک می کند تا آنچه که واقعا وجود دارد از زاویه نگاه مشتری دیده شود. هیچ وقت قدرت کلمه “چرا” را دست کم نگیرید. چرا همیشه به یک پرسش وصل است و یادتان باشد که ذات همه ی انسان ها پرسشگر و کنجکاو است. از روزی که به دنیا می آﻳﻴم تقریبا هر روز چرا های زیادی از خودمان میپرسیم.

چرا کلمه ای است که باعث ارضا شدن حس کنجکاوی انسان میشود. هر وقت مسئله ای برایمان قابل درک نیست از خودمان و ازدیگران میپرسیم چرا اینطور است و به دنبال راه حل آن میرویم.

تبلیغ نویسی

وقتی از کلمه “چرا” استفاده می کنیم مخاطب می داند یک توضیح را به او وعده می دهیم و بر اساس تحقیقات ثابت شده است که این کلمه می تواند نرخ تبدیل را افزایش دهد. حتما می پرسید چرا؟! دانشمندان میگویند علت این رویداد پدیده ای به عنوان شکاف کنجکاوی است، شکاف به معنی فاصله آنچه میدانیم و آنچه میخواهیم بدانیم. کلمه ” چرا ” یکی از فعال کننده های این شکاف کنجکاوی در انسان است.

زمانی که میخواهیم صفحه محصول بنویسیم معمولا یکی از مسائل مهم مشتری که محصول ما برای او حل می کند را انتخاب میکنیم و با استفاده از چرا تبدیل به تیتر می کنیم.

مثلا فرض کنید یکی از محصولات وب سایت حاتم طهرانی ، به افزایش فروش مشتریان کمک می کند، در این حالت مسئله مشتری فروش پاﻳﻴن محصولاتش است که این محصول می تواند به آنها کمک کند. در این حالت سوال زیر می تواند شکاف کنجکاوی را ایجاد کند.

سوال : چرا مشتریان محصولات ما را نمی خرند؟

وقتی چنین سوالی مطرح میکنیم شکاف کنجکاوی در ذهن مشتری فعال می شود و اگر مخاطب فروش پاﻳﻴنی داشته باشد دوست دارد بداند واقعا چرا کسی حاضر نیست محصول او را خریداری کند!

در این حالت حس کنجکاوی مشتری فعال می شود و او را تحریک می کند تا به دنبال راه حل برود و بفهمد اشکال کار از کجاست و چطور می تواند فروشش را افزایش دهد. تقریبا برای خرید همه محصولات چرایی وجود دارد. شما باید چراهای مشتریان را کشف کنید و در ارتباطاتتان براین چرا ها تاکیر کنید.

دقت کنید مشتریان اکثر اوقات چرا های واقعی خود را به شما نمی گویند و این شما هستید که باید چرا ها را کشف کنید.

تبلیغ نویسی

 

یک داستان جالب

زمانی که قهوه فوری ارائه شد در بعضی مناطق بسیاری از زنان خانه دار از این نوع قهوه استقبال نکردند. وقتی فرم های نظرسنجی بین خانم های خانه دار پخش شد تا دلیل عدم استقبال آنها کشف شود، نظر آنها این بود که طعم قهوه های فوری به خوبی قهوه هایی که در خانه آسیاب و دم می کنیم نیست.آن زمان شرکت سازنده تمام تلاشش را می کرد تا طعم قهوه های فوری شبیه قهوه های سنتی باشد و در تبلیغاتش هم بر این موضوع بسیار تاکید می کرد.

وقتی کارشناسان شرکت سازنده از نتایج نظرسنجی اطلاع پیدا کردند، از این موضوع بسیار تعجب کردند چون آنها تمام تلاششان را انجام داده بودند و مطمئن بودند طعم قهوه فوری که تولید کرده اند بسیار شبیه قهوه سنتی است. زمانی که از متخصصان بازاریابی خواسته شد این موضوع را بررسی کنند برای بررسی صحت موضوع آزمایشی را طراحی کردند. آنها از افرادی که اعتقاد داشتند طعم قهوه فوری خوب نیست

خواستند با چشمان بسته دو نمونه قهوه را امتحان کنند و بگویند کدامیک طعم بهتری دارد.

نتایج بسیار شگفت انگیز بود!

عده ی زیادی از همان افرادی که می گفتند طعم قهوه فوری خوب نیست اعلام کردند طعم قهوه فوری بهتر است! متخصصان بازاریابی متوجه شدند طعم بهانه ای برای پوشش یک دلیل دیگر است! آزمون دیگری طراحی و انجام شد تا دلیل اصلی کشف شود.فکر می کنید دلیل اصلی چه بود؟

متخصصان بازاریابی متوجه شدند دلیل اصلی خانم های خانه دار برای نخریدن این نوع قهوه ترس از قضاوت شدن توسط دیگران است! آنها فکر می کردند زنهایی که مهارت خانه داری ندارند و دوست ندارند برای خانواده شان وقت زیادی صرف کنند از قهوه فوری استفاده می کنند و اگر آنها هم این کار را انجام بدهند دیگران در مورد آنها همچین فکری می کنند.

با این کشف مهم، تغییری در تبلیغات صورت گرفت که فروش را چند برابر کرد. این بار به جای تاکید بر طعم عالی، بر این تاکید شد که زنانی که خانواده خود را دوست دارند و دوست دارند وقت کمتری را در آشپزخانه سپری کنند و بیشتر وقتشان را در کنار همسر و فرزندانشان باشند از قهوه فوری استفاده می کنند.

پس این نکته را به خاطر داشته باشید که مسئله اصلی مخاطب همیشه به سادگی قابل فهم نیست و همیشه باید سعی کنید تا شناخت کاملتری از مشتریانتان به دست آورید. فرض کنید شما مسئول تبلیغ نویسی این شرکت قهوه سازی بودید و این نکته را متوجه می شدید چگونه این مسئله اصلی مخاطب را با یک “چرا” به شکاف کنجکاوی تبدیل می نمودید؟؟

استفاده از واژه “چرا” در عنوان تبلیغ نویسی باعث می شود تا افراد برای یافتن جواب سئوال متن شما را بیشتربخوانند و انگیزه ای پیدا می کنند تا در مورد محصول شما بیشتر بدانند.

 

پیشنهاد میکنم فیلم آموزشی ۳۹ ایده طلایی برای کسب ثروت از هر مشتری را از دست ندهید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *