انعطاف کلامی

انعطاف کلامی در ارتباط با مشتری

انعطاف کلامی در ارتباط با مشتری:

 

برای ارتباط با مشتری از عبارات مطلق و کلمات مطلق استفاده نکنیم و دست خودمان را نبندیم.

در جلسه با مشتری اگر با مورد خاصی برخورد کردید به یکباره نگویید ما با فلان شرکت اصلا” کار نمیکنیم، بگویید ما فعلا” قصد نداریم با فلان شرکت کار کنیم ما در شرایط فعلی با فلان شرکت کار نمیکنیم” در این حالت دست خودمان را باز گذاشته ایم، اگر فردا هم بخواهم میتوانم با همان شرکت کار کنم، چون نگفتم تا کی کار نمیکنم، و اگر بخواهم کار کنم میگم شرایطش عوض شده که دارم باهاش کار میکنم.

وقتی در جلسه با مشتری هستید با انعطاف کلامی میتوانید تعهد مطلق ندهید. مثلا” در خصوص تخفیف دادن به مشتری می توانید با بیان جمله “تخفیف دادن در این شرایط برای ما مقدور نیست” یا ” تا به امروز ما برای این حجم  کم خرید تخفیف نداده ایم” دست خود را باز بگذارید.

بارها دیده ایم که اغلب در پاسخ به این درخواست مشتری در جلسات ،فورا” با جمله “ما برای این حجم خرید کم تخفیف نمیدهیم ” پاسخ مشتری را میدهیم.

استفاده از مواردی همچون “تا به حال ….” “براساس شرایط فعلی……” “تمام تلاش خودم را میکنم تا….” می تواند به جملات شما انعطاف دهد.

اگر در بخش خدمات مشتریان کار میکنید و مشکل مشتری را نمیتوانید حل کنید و به عنوان نمونه خرابی صفحه کلید جزو خدمات گارانتی شما نیست و مشتری اصرار به حل مشکل خود دارد، میتوانید از جمله ای نظیر :” من تمام تلاش خودم را میکنم چون من دوست ندارم شما با حس بد از اینجا برید “علاوه بر اینکه کمی از تنش بوجود آمده کاسته میشود حداقل در همان لحظه حال مشتری خوب میشه

 هنگامیکه شما از انعطاف کلامی استفاده میکنید ذهن تناقض یاب مشتری فعال نمیشود، اگر به مشتری بگویید هیچ شرکتی فلان خدمات را نمیدهد، یا هیچ محصولی این قابلیت را ندارد، مشتری بصورت ناخودآگاه  تمام ذهن و تجربیات خود را اسکن میکند تا بتواند یک مورد را پیدا کند که خدمات یا محصول مورد نظر را داشته باشد.

مشتری ها دائما” دوست دارند بدنبال تناقض ها بگردند، پس استفاده از مواردی همچون ” یکی از بهترین ویژگی های ما در مقابل رقبا ……” می تواند ذهن تناقض یاب مشتری را از کار بیاندازد و خیال مشتری را راحت کند.

 

مشاهده فیلم آموزشی:

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *