کسب و کار 1400

کسب و کار تا سال ۱۴۰۰ (قسمت اول-تحول)

تحولی عظیم در راه است تحولی که روش فروش و توزیع کالا را کاملا دگرگون خواهد کرد. به عبارتی دیگر فرهنگ جدیدی در کسبو کار ها در حال شکل گیری است .

در دوره ارتباطات امروزی مشتریان احتیاج به مراقبت های ویژه ای دارند و ویا به تعبیری دیگر بدون این مراقبت ها آنها دیگر به سراغ شما نخواهند آمد.

در دهه های گذشته بازار ها کالا محور بودند و هر کس که کالایی داشت و میتوانست در محل و یا ویترین مناسبی آنها را عرضه کند فروش خوبی داشت ولی با بیشتر شدن کالاها و در مقابل ظهور برند های جدید رقابت سخت تر شد و حتی برند های بزرگ نیز از این قانون مستثنا نبودند . برای روشن تر شدن موضوع شما کارخانه فورد در نطر بگیرید که میگفت شما هر رنگی را میتوانید انتخاب کنید به شرطی که آن رنگ مشکی باشد و در مقابل خودرو سازهای امروزی که شما از طریق وب سایت های فروش این شرکت ها میتوانید علاوه بر رنگ ماشین و تو دوزی ها ، آپشن ها زیادی را به خودرو خود اضافه و یا کسر نمایید و در موعد مقرر در محل خودتان تحویل بگیرید .

پس با مثال بالا براحتی متوجه میشوید که بازارها امروزه کاملا مشتری محور هستند و حتی اگر کسب کار شما جزو آن دسته از کسب و کارها باشد که نیاز جدیدی را برای مردم خلق کند باز هم باید سلیقه مشتری را کاملا درک کنید .

کسب و کار نستله

از انجایی که این مسئله در دنیای امروزی اهمیت بالایی دارد رفتار شرکت دیگری را نیز مورد بررسی قرار میدهیم . شرکت نستله یکی از شرکت های پیشرو در بازاراست که دارای چندین برند بزرگ و معتبر جهانی است . این شرکت برای برند نسکافه برنامه بازاریابی بسیار ماهرانه وقدرتمندی را در ایران پیاده سازی کرد . این مجموعه  نیروهای زیادی را استخدام کرد و بعد از آموزش های لازم برنامه سمپلینگ سراسری قهوه آماده نسکافه را شروع کرد . طرحی که به جرات میشود گفت در جایی که مصرف چای حرف اول را میزد مصرف قهوه آماده را بشدت بالا برد و امروز این شرکت حاکم بلا منازع سهم بازار قهوه آماده در ایران میباشد .

و حالا ببینید که چطور با داشتن بیشترین سهم بازار باز هم به خواسته های مشتری گوش جان میسپارند . در این چند سال مصرف قهوه بسیار زیاد شده و باز شدن کافی شاپ های جدید و مصرف  قهوه های متنوع  به این مصرف دامن زدند  و در نتیجه مردهم بیشتر به سمت خورن قهوه های غلیظ تر و با شیرینی کمتر علاقه مند شدند . این مهم از دید تیز بین واحد تحقیقات بازار و بازاریابی شرکت نستله پنهان نبوده و محصول جدیدی را به بازار عرضه کرده اند که طعمی غلیط تر و شیرینی کمتری دارد و با این محصول شرکت نستله خود رابا مشتری هماهنگ کرده و پیشتازی خود در بازار ادامه میدهد .

از طرف دیگر اگر مروری بر اخبار اصناف کشور و گزارشاتی که منتشر میکنند بیاندازیم متوجه میشویم تهدید دیگری هم متوجه کسب و کار امروز ما میباشد .خبر حاکی از آن است  که تعداد اصناف با جمعیت کشورهمخوانی ندارد . تعداد واحد های صنفی در ایران بسیار بیشتر از نرم جهانی است . درایران به ازای هر ۳۰ نفر یک واحد صنفی وجود دارد در حالی که این رقم در اروپا و امریکا بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر است . اگر این آمار را با میانگین جهانی مقایسه کنیم نعداد واحد های صنفی در ایران ۷ برابر نرم جهانی است . در این استاندارد به ازای هر ۳۵ تا ۴۲ خانواده یک واحد صنفی وجود دارد اما در ایران به ازای هر ۷ خانواده یک واحد وجود دارد .

و حالا آمارهای بالا را با این خبر جمع کنید که نرخ رشد اصناف در سال ۹۶ نسبت به سال قبل حدود ۴۰ درصد رشد داشته است و ادامه محاسبات را به خواننده های عزیز می سپارم .

واحد های مورد بحث که بیشتر توزیعی میباشند از دو جبهه دیگر مورد حمله قرار گرفته اند اول فروشگاه های بزرگ و هایپر مارکت ها و دیگر فروشگاه های اینترنتی که طی دو سال اخیر رشد چشمگیری داشته اند .

فروشگاه های بزرگ بخاطر عملکرد بالا و شفافیتی که دارند بیشتر مورد حمایت قرار میگیرند به عنوان مثال یک فروشگاه بزرگ شاید ده ها و یا صد ها برابر یک واحد صنفی کوچک فروش و درآمد داشته باشد و از نطر اداره دارایی یک پرونده مالیاتی محسوب شده و برای رسیدگی زمان و هزینه ای به مراتب کمتر از یک فروشگاه کوچک را دارد

کسب و کار ایرانی

بسیاری از کسبه در بازار امروزی بر پایه فروش کم و سود بالا اداره میشوند تا بتوانند بارهزینه ها مانند اجاره های املاک تجاری و هزینه های پرسنلی و غیره را به دوش بکشند. با بالا رفتن قیمت ارز قیمت تمام شده کالا هم بالا رفته و چون بازار تحمل اضافه کردن قیمت ها را به اندازه رشد قیمت ارز ندارد باعث کاهش فروش و همچنین کمتر شدن سود بنگاه های اقتصادی شده و کم شدن فروش که بسیار خطرناک تر از کم شدن سود است به معنی غیر اقتصادی شدن کسب و کار میباشد .

این تغییر به قدری سریع اتفاق میافتد که توصیه میشود که مدیران بصورت ماهیانه و حتی هفتگی حساب های خود را برسی کنند .

کسب و کار هایی که استراتژی فرود نداشته باشند در آستانه حذف از بازار قرار میگیرند و متاسفانه با ضرر بازار را ترک خواهند کرد . برای جلوگیری از این کار باید به سرعت هزینه ها را بر مبنای فروش و سود حاصل آنالیز کرده و تصمیمات جدیدی بگیرند. شاید مجبور باشید تصمیمات سختی بگیرید ولی سختی امروز آینده کسب کار شما را رقم خواهد زد و با درک صحیح ازنقطه سر به سری در کسب خود به فعالیت خود ادامه دهید و وارد مرحله جدید شوید .

کسب و کار والمارت

این تحول یک تهدید بزرگ است ولی فرصت بی نظیری هم در دل این تهدید نهفته است که با تغییر استراتژی میتوانید سهم بیشتری از مشتری داشته باشید و کسب و کار خود را با رشد بیشتری نسبت به گذشته پیش ببرید .

لطفا تا قسمت بعدی مقاله به موارد بالا به خوبی فکر کنید و آنالیز دقیقی از کسب کار خود داشته باشید تا به زودی فاز بعدی را مورد بررسی وتجزیه تحلیل قرار دهیم

 

نویسنده: علیرضا میرباقری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *