کاغذ دیواری

داستان روز (کاغذ دیواری)

چند روز گذشته ودر روز جمعه برای خرید کاغذ دیواری به مغازه های مختلف سرزدم و نتیجه آنرا تقدیم می کنم تا شاید در این شرایط اقتصادی ، کسب وکارهای مختلف درس هایی از آن فرا بگیرند.

متاسفانه ساعت ۶ بعداز ظهر تعدادی از مغازه ها همچنان بسته بودند و برخی که باز بودند بسیار شلوغ و پر از مشتری …

همینجا چند تا نکته را گوشزد می کنم:

نکته اول اینکه با توجه به اینکه آقایان معمولا در سایر روزهای هفته سرکار هستند ، خرید مواردی مثل کاغذ دیواری را به روزهای پنج شنبه و جمعه موکول می کنند که حتما” باید زودتر از حد معمول مغازه را باز کنید و حتما” جمعه ها در مغازه حضور داشته باشید.

نکته دوم اینکه برخی از مغازه هایی که شلوغ بودند نمی توانستند پاسخ همه مشتریان را بدهند و اصلا” برایشان اهمیت چندانی هم نداشت!

وارد مغازه اول شدیم و از صاحب مغازه خواستیم نمونه ها را نشان بدهد،صاحب مغازه کاتالوگ را جلوی ما گذاشت و نمونه هارو نشان داد و به محض اینکه متوجه شد تنها برای ۱ دیوار ۳ متری نیاز به کاغذ دیواری داریم خودش را مشغول کاری کرد و به شاگردش گفت کاتالوگ های دیگر را نشان بده!

یک نمونه را پسندیدیم و گفتیم اما باید سایر مغازه ها رو هم ببینیم، اما این نمونه در بین این همه کاتالوگ گم میشود ، گفت نگران نباشید کاغذدیواری مدنظر شما را یادداشت می کنم، سپس کاغذی پشت چسب دار آورد و شماره صفحه را یادداشت کرد و گفت خداحافظ!

اینجا باید چند تا نکته را گوشزد کنم که ترجیح می دهم ماجرا را تا انتها بخوانید…

وارد مغازه بعدی شدیم ، گفتم آقا نمونه کارهای کاغذ دیواری تون رو می خوام ببینم، گفت کاتالوگ های روی میز رو ببین قیمت هم گوشه هر کاتالوگ چسبوندم تا هی نپرسین!!!

یک کاتالوگ را ورق زدیم و خداحافظی کردیم و جوابی نشنیدیم …

مغازه سوم وارد شدیم و بسیار شلوغ بود و یکنفر بلند سلام کرد و اومد گفت بفرمایید، گفتم کاغد دیواری می خواهیم ، گفت بفرمایید این طرف من کاتالوگ ها رو نشون بدم خدمتتون، دو تا کاتالوگ را با صبر و حوصله بسیار خودش ورق زد و پرسید برای کجا نیاز به کاغذ دیواری داریم، گفتیم ۳ متر برای بخشی از دیوار سالن پذیرایی، گفت بیشتر چه رنگی مدنظرتون هست؟ رنگ را گفتیم، گفت طرح های جدید به فلان سمت رفته و ای کاش عکس از آن دیوار در خانه داشتید تا من ببینم و بتوانم بهتر راهنمایی کنم

اتفاقا” عکس هم داشتم و نشان دادم و گفت بببینید براساس زیبایی شناسی رنگ ها در طراحی دکوراسیون، باتوجه به رنگهایی که در خانه دیده می شود ،مثل پرده و مبلمان،  بایداین تم رنگ را انتخاب کنید تا علاوه بر اینکه خانه را تاریک نکند ، چشم راخسته نکند و اتفاقا” پیشنهاد هم کرد تا دیوار دیگری را هم کاغذ دیواری کنیم !

چند طرح را نشان داد و یکی را انتخاب کردیم برای دیواری که مدنظر بود و دیگری را برای دیواری که پیشنهاد داده بود و اطلاعات تماس را دریافت کرد و روز را مشخص کردو تمام!

کاغذ دیواری

آیا متوجه نکات موجود در داستان کاغذ دیواری شدید؟

۱- در مغازه اول برخورد صاحب فروشگاه بسیار بد و زننده بود، آیا نمی توانست برخورد بهتری داشته باشد و تا متوجه حجم پایین خرید مشتری شد آنرا رها نکند؟

۲- در مغازه اول آیا فروشنده نمیتوانست بهتر مشاوره دهد و به جای ثبت تنها شماره صفحه کاتالوگ اطلاعات تماس من را هم دریافت کند؟ دقیقا” این حس را منتقل کرد که زودتر از مغازه خارج شوید ما برای مشتریان خرد ارزشی قائل نیستیم!

۳-افرادی که همانند مغازه دوم هستند و بزودی هم از بازار حذف میشوند افرادی هستند که هیچ ارزشی برای مشتری قائل نیستند و کوچکترین وقتی برای آنها نمی گذارند، بسیار بی ادب هستند و فقط غر میزنند مشتری نیست وبازار خرابه که بایستی در پاسخ به این افراد رعایت ادب و احترام را کنار بگذاریم وجوابی دندان شکن بدهیم!

۴- در مغازه سوم اولین موردی که توجه را جلب می کند، پاسخگویی سریع فروشنده ونشان دادن اینکه حواسم بهت هست

۵- در مغازه سوم فروشنده با پرسیدن چند سوال کلیدی توانست اطلاعات مهمی را بدست بیاورد و حتی باعث شد تا من تصویری از خانه را به ایشان نمایش دهم

۶- در مغازه سوم فروشنده در نقش یک مشاور ظاهر شد و تلاش کرد تا اطلاعات کاملتری را در اختیار ما بگذارد و همین موضوع باعث شد تا حتی بیشتر از چیزی که فکر می کردیم کاغذ دیواری تهیه کنیم!

۷- فروشنده در مغازه سوم برای نهایی سازی فروش تلاش خود را کرد و بهترین نتیجه را گرفت.

 

برنامه شما چیست تا از فروش خود بهترین نتیجه را بگیرید؟

آیا هنوز هم مثل مغازه دوم با مشتری رفتار می کنید؟

الان اگر شما از هر سه فروشگاه بپرسید وضعیت فروش چطور است؟ مطمئن باشید پاسخهای متفاوتی را دریافت خواهید کرد!

نظر شما چیست؟

 

نویسنده : حمید حاتم طهرانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *