سفرمشتری

به آغاز سفر مشتری فکر کرده اید؟!

برای اینکه بتوانید یک میلیون دلار از هر مشتری درآمد داشته باشید نیاز به حفظ مشتریان و افزایش وفاداری آنها دارید، آیا تا به حال به آغاز سفر مشتری فکر کرده اید؟

از نظر شما سفر مشتری از چه زمانی آغاز می شود؟ در گذشته هنگامیکه مشتریان به فکر خرید کالا یا خدمات جدیدی می افتادند به دنبال دریافت اطلاعات جدید بودند وشروع به پرس و جو از دوستان خود می کردند، کاتالوگ ها رو بررسی می کردند، به فروشگاهها و مراکز مختلف مراجعه می کردند و… اما در حال حاضر طبق تحقیقات 3 ساله اخیر ، بیش از 80% مشتریان شما قبل از خرید، به موتورهای جستجویی نظیر گوگل ، بینگ و یاهو ، شبکه های اجتماعی و انجمن های تخصصی مراجعه می کنند و به دنبال نظرات سایر مشتریان، بررسی دقیق مزایا و معایب کالا یا خدمات دریافتی و… هستند. درست است که در حال حاضر اطلاعات در انگشتان مشتریان ماست و به راحتی می توانند هرچیزی را تایپ کرده و به آن برسند اما نکته مهم اینست که هنوز هم چیزی که مشتریان ما به دنبال آن هستند اطلاعات بیشتر قبل از خرید است!

هنوز هم شرکت ها و سازمانهای بسیاری هستند که نقطه آغاز سفر مشتری را از زمان ورود مشتری به سازمان خود و یا اولین جلسه ملاقات با مشتری،در نظر می گیرند و برای آن برنامه ریزی می کنند حال آنکه آنها بزرگترین فرصت خود را برای برقراری ارتباط با خریداران در نقطه آغازین سفر مشتری از دست می دهند و آن هم فرآیند تصمیم گیری و بررسی قبل از خرید و قبل از مراجعه به نمایشگاه و شرکت شما است.

ما باید در قدم اول تلاش کنیم تا از طریق تمام کانال ارتباطی خود با مشتریان بالقوه به خوبی ارتباط برقرار کرده و پاسخگوی تمام سوالات آنها در وب سایت ، شبکه های اجتماعی و وبلاگ خود باشیم تا مشتری به سادگی به این اطلاعات دسترسی داشته باشد و هیچ نقطه تاریکی را در ذهن مشتری باقی نگذاریم.

باید به این نکته توجه کنیم که بایستی فروش را متوقف کنیم و به دنبال کمک کردن ، راهنمایی کردن و خدمت کردن به مشتری باشیم.یکی از قدرتمندترین ابزارها برای تبدیل خریداران بالقوه به مشتریان واقعی استفاده از نظرا ت وبازخوردهای سایر مشتریان است و این راه باعث ایجاد اعتماد  و اعتقاد در مشتریان جدید خواهد شد.

چطور از این مورد استفاده کنیم؟

بسیاری از مشتریان شروع سفر خرید خود را زودتر و زودتر از آنچه تصورش را کنید ، حتی در زمانیکه در حال تحقیقات و بررسی های بیشتر هستند آغاز میکنند!شرکت ها و سازمانها می بایست به این موضوع فکر کنند که چطور می توانند به مشتریان بالقوه خود کمک کنند تا آنها به بخشی از سفر زودهنگام آنها تبدیل شوند.

برای اینکه شروع کنید می بایست  به این سوالات پاسخ دهید:

  • سفر مشتریان شما از کجا شروع می شود؟
  • آیا شما در آنجا حضور دارید تا به آنها کمک کنید؟
  • آنها چه چیزهایی را برای تصمیم گیری در خصوص خرید خود می خواهند بدانند؟ترس ها و نگرانی های آنها چیست؟
  • ویژگی شاخص کالا یا خدمات شما چیست؟ شما می خواهید بهترین باشید؟ ارزانترین؟قابل اعتماد ترین؟اخلاق مند ترین؟بهترین چه چیزی؟آیا شما و یا کسب و کار شما می تواند این ویژگی ها را داشته باشد؟آیا می توانید کیفیت را نشان دهید؟ فقط نباید به زبان بگویید باید به مشتری ثابت کنید.
  • آیا شبکه های اجتماعی مختلفی همانند اینستاگرام، لینکدین،پینترست می تواند به کسب وکار شما کمک کند؟

پاسخ به سوالات فوق به شما سرنخ های فوق العاده ای را خواهد داد تا در شروع سفر مشتری حضور داشته باشید.

 

نویسنده: حمید حاتم طهرانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *