دانلود کتاب

دانلود کتاب چه کسی می گوید فیل ها نمی توانند برقصند؟ (تحول آی بی ام)

دانلود کتاب چه کسی می گوید فیل ها نمی توانند برقصند ، نوشته ی لوئیس گرستنر است که از زبان خودش داستان تحول شرکت آی بی ام می باشد.

شرکت های بسیاری بوده اند که در طول تاریخ تا مرحله سقوط و فروپاشی پیش رفته اند. برخی از آنها با کوشش تیم های مدیریتی نوین به طرز معجزه آسایی از نابودی نجات یافته اند. آی بی ام یکی از همین شرکت هاست.

پیش از آن که از آی بی ام جدید سخن بگویم بهتر است ببینیم چگونه آی بی ام تبدیل به یک کمپانی قابل احترام شد و دلایل سقوط آن چه بود.

شکل گیری کمپانی به قرن بیستم برمی گردد. در آن هنگام توماس واتسون بزرگ چندین کمپانی کوچک را با هم ترکیب و ادغام نمود و سازمان ماشین های اداری بین المللی آی بی ام را به وجود آورد . درنیمه اول این قرن ماشین های اداری آی بی ام توانستند جایگاه بی نظیر و وسیعی را در تمام محصولات بازرگانی از ترازو و دستگاه برش گرفته تا ساعت و دستگاه تایپ به دست آوردند . توماس واتسون مانند هنری فورد و جان راکفلر رهبری قدرتمند و با ابهت بود که در تمام بخش ها و مسا ئل مربوط به کمپانی اثری از خود برجای گذاشته است. فلسفه شخصی او مثل سخت کارکردن، ایجاد شرایط شغلی مناسب و شایسته و ضمانت کردن شغل افراد در طول مدت زندگی شان باعث به وجود آمدن و شکل گیری فرهنگ آی بی ام گردید . الگوها و روش هایی که توسط واتسون ایجاد گردیدند، در ابتدا و در همان زمان سرمایه ای ارزشمند به شمار می رفتند، اما با گذشت زمان و مدتها پس از مرگش به چالشی بزرگ برای کمپانی تبدیل شدند .

دانلود کتاب

اگر بگوییم که مهم ترین مشکل آی بی ام ناشی از شکست در به دست گرفتن رهبری کامپیوترهای شخصی بود ، ساده بینانه به قضایا نگاه کرده ایم، اما با این حال می توان گفت کمپانی دو مطلب را در مورد کامپیوتر شخصی متوجه نشد:

١. کامپیوترهای شخصی به تدریج توسط کسب وکارها و سازمان ها مورد استفاده قرار می گرفتند و تنها وسیله ای برای سرگرمی یا ابزار کار دانش آموزان نبودند، به همین دلیل ما اندازه این بازار را به خوبی تعیین نکردیم و آن را به یکی از اولویت های بالای سازمان تبدیل نمودیم.

٢. از آنجا که هرگز فکر نمی کردیم کامپیوترهای شخصی بتوانند خدش های به محصول آی بی ام وارد کنند، کنترل با ارزش ترین بخش های صنعت کامپوترهای شخصی را به سایرین سپردیم . بخش سیستم عامل را به مایکروسافت و بخش میکروپروسسورها را به اینتل واگذار کردیم . زمانی که من وارد کمپانی شدم، آن دو کمپانی این هدیه را از آی بی ام دریافت کرده و از طریق آن خودشان را به صدر بازارها رسانده بودند. اگر کسی بخواهد دگرگونی آی بی ام در ده ه گذشته را خلاصه کند و فقط به ضروریات اشاره کند، می تواند بگوید که این موضوع در رابطه با دو ریسک بزرگ شکل گرفت :

یکی جهت گیری صنعت و دیگری استراتژی خود آی بی ام.

برای دانلود کتاب چه کسی می گوید فیلها نمی توانند برقصند از نرم افزارهای مدیریت دانلود استفاده کنید.

برای دانلود به لینک زیر مراجعه نمایید.

برای مشاهده این بخش باید عضویت ویژه داشته باشید

برای ثبت نام و مشاهده امکانات بخش عضویت ویژه اینجا کلیک نمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *