تمایز یا نابودی

دانلود خلاصه کتاب تمایز یا نابودی

کتاب تمایز یا نابودی فوق العاده است…

این روزها وقتی قدم به داخل یک سوپرمارکت بزرگ می گذارید ، به دریایی از انواع گوناگون محصولات خیره می شوید. مشکل این است که از میان این انواع ، کدام را می بایست انتخاب کنید . تفاوت عمده ای که این روزها به وجود آمده این است که بازارهای ملی، که در آنها شرکت های داخلی با هم رقابت می کردند، به بازارهای جهانی تبدیل شده اند، که در آنها هر کس با کسب و کار همه اشخاص دیگر در همه جا به رقابت می پردازد. ملتی در حال رشد ، مثل چین را در نظر بگیرید . مصرف کنندگان چینی بعد از سال ها خرید محصولات غذایی بدون نام تجاری، که توسط سازمان های متعلق به دولت چین تولید می شدند، اکنون می توانند هر بار که به خرید می روند از میان مجموعه بزرگ و در حال افزایشی از محصولات دارای نام تجاری، که تولید داخل آن کشور و یا وارداتی هستند، انتخاب کنند .

براساس بررسی های اخیر، در این کشور بازار ملی در حال رشدی برای محصولات غذایی دارای نام تجاری ایجاد شده است . هم اکنون ١٣۵ نام تجاری محصولات غذایی چینی برای انتخاب در بازار آن کشور وجود دارد . چینی ها هنوز راه درازی پیش روی خود دارند. اما در مسیر یک حکومت جابرانه “ انتخاب” حرکت می کنند. روانشناسانی که به مطالعه مصر ف کنندگان پرداخته اند، معتقدند که مواجه شدن با دریایی از انتخاب، مصرف کنندگان را سبک مغز می کند.

تمایز یا نابودی

براساس نظر دکتر کرول موگ ، انتخاب های گوناگون که همه آنها می توانند بلافاصله محقق شده و برآورده شوند ، باعث لوس شدن بچه ها و حتی بزرگ ترها می شود. مردم از دیدگاه بازاریابی مثل یک غاز بی خیال و چاق و بی تفاوت شده، توانایی تصمیم گیری خود را از دست می دهند. آنها منزوی شده و از خود در مقابل تحریکات بیش از حد محافظت می کنند. حوصله آنها سر می رود. بازارها که رقابت فراوانی در آنها وجود دارد با انتخاب به حرکت درمی آیند. گزینه های مناسب متعددی برای انتخاب مشتریان آماده شده و اگر مرتکب اشتباهی شوید برایتان بسیار گران تمام خواهد شد . رقبا کسب و کارتان را از چنگ شما در می آورند و باز پس گیری آنها خیلی آسان نیست .

شرکت هایی که این واقعیت را درک نکنند از بین می روند. اگر منحصر به فرد بودن تان را فراموش کرده و تلاش کنید همه چیز برای همگان باشد به سرعت وجوه تمایزتان را از دست خواهید داد.

این روزها خیلی سخت تر از قبل می توان روی “پیشنهاد فروش منحصر به فرد ” یا تفاوت های یک محصول یا فایده های آن اتکا نمود.

اغلب بازاریاب ها به همین علت به مفاهیم دیگر رو ی آورده اند .علت این امر را باید تا حدودی در عرضه سیل آسای فرآورده های جدید دانست . آنها با ادعاهای متضادی که طرح می کنند، و با نقاط تفاوت بسیار کوچک خود ، عملا باعث گیجی و سردرگمی مصرف کنندگان شده اند (مانند: خمیردندان ضد جرم ژلاتینی با طعم نعنای تازه!)

فرآورده های رقیب دارند به مرور خیلی شبیه هم می شوند. استفاده از فن آوری باعث شده که شرکت های رقیب بتوانند فرآورده های یکدیگر را اوراق کرده، آنها را مورد مهندسی معکوس قرار داده و یک محصول را ، حتی قبل از اینکه رقبا فرصت برپا ساختن و استقرار وجوه تمایز خود را پیدا کنند ، مورد تقلید قرار دهند

آنها چگونه می توانند این کار را انجام دهند؟ فن آوری های جدید و قدرتمند کامپیوتری آنها را قادر می سازد تا ایده های جدید شما را میلی متر به میلی متر اوراق کرده و آنگاه آن را کپی کنند. ایجاد تمایز راه ناممکنی نیست ، اما کار سختی است .

ژیلت

 

شرکت ژیلت هر چند سال یکبار نوآوری جدیدی در ریش تراش به عمل می آورد. آنها این کار را با عرضه ریش تراش های دو تیغه و اکنون با  ریش تراش های ضربه گیر ، ریش تراش های دو تیغه قابل تنظیم انجام داده اند.ر

یش تراش های سه تیغه (Mach3) در ظاهر فقط یک فرآورده جدید است . اما این فرآورده در واقع نشانگر کار سخت وطاقت فرسا و اشتیاق یک شرکت برای از رده خارج کردن پرفروش ترین محصول اخیر خود آنهاست. قبل آز انکه حتی یک ریش تراش از نوع  سه تیغه به فروش برسد، می بایست ٧۵٠ میلیون دلار سرمایه گذاری می شد. مجموعه شامل ٣۵ حق امتیاز انحصاری در مورد این فرآورده وجود دارد که شامل حق انحصاری : “ تیغه های تنظیم شده به صورت متناوب ” تیزی و راحتی تیغه ها به منظور کم تر “ کشاندن” روی صورت و عملکرد جدید “محور جلو برنده” آن است.

سؤال می کنید که نتیجه این همه نوآوری ها و تلاش ها چیست؟ شرکت ژیلت آنچنان سهم بازاری در صنعت ریش تراش مرطوب به دست آورده است که نزدیک است به یک ضد تراست تبدیل شود. (یعنی این سهم بازار آن قدر عمده است که تقریب اً انحصاری است ).

تمایز یعنی : بهتر کنید ، ترفیع دهید،از نو بیافرینید

 

برای دانلود خلاصه کتاب تمایز یا نابودی به لینک زیر مراجعه نمایید.

برای مشاهده این بخش باید عضویت ویژه داشته باشید

برای ثبت نام و مشاهده امکانات بخش عضویت ویژه اینجا کلیک نمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *