ایجاد اعتماد در مشتریان

ایجاد اعتماد در مشتریان

از این مقاله استفاده کنید تا به شما کمک کند بفهمید چطور به مشتریان خود اجازه دهید تا بیشتر درباره شما بدانند.

بیشتر شرکت های کوچک و بزرگ بر این باورند که زمانی می توانند در مشتریان ایجاد اعتماد کنند که با آنها در تماس باشند، یا از درب شرکت وارد شوند، یا برای آنها ایمیل ارسال کنند یا زمانی که تلفن را بر دارند.

با این حال تحقیقات مختلف نشان می دهد مشتریان بزرگ نزدیک به 60%  راه را در فرآیند سفر خرید خود قبل از اینکه با سازمان در ارتباط باشد طی می کند، بدون در نظر گرفتن اینکه چه میزان برای آنها هزینه در پی خواهد داشت.همین نتایج برای خرید مصرف کنندگان نهایی نیز صادق است.

شرکت های موفق به این مهم توجه می کنند و در وب سایت، وبلاگ،شبکه های اجتماعی، بازاریابی دیجیتال،کمپین های مختلف به مشتریان خود اجازه می دهند تا درباره آنها بیشتر بدانند.

آنها به مشتریان خود اجازه می دهند تا با آنها راحت باشند قبل از اینکه آنها وارد فروشگاه شوند، بروی دکمه خرید کلیک کنند،تماس بگیرند و یا ایمیل ارسال کنند… این موضوعی شناخته شده به نام محتوا یا بازاریابی محتوایی است.

بازاریابی محتوا در واقع نوعی از بازاریابی است که به فرایند تولید و به اشتراک گذاری محتوایی که باعث حفظ مشتریان قبلی و بدست آوردن مشتریان جدید می‌شود، می‌پردازد. این محتوا و اطلاعات می‌تواند به انواع مختلفی چون اخبار تحلیلی، ویدیو، کتاب الکترونیکی، اینفوگرافی، مطالعه موردی، راهنما و دستور العمل‌ها، سوالات و پاسخ، مقالات و تصاویر و… تولید و منتشر گردد.

مردم دیگر از تکنیک‌های بازاریابی سنتی خسته شده‌ و اغلب، با چشم پوشی از بنرها و داد و بیدادهای تبلیغاتی،  تبدیل به افراد ماهری در کسب اطلاعات شده‌اند. به همین دلیل امروزه کسب و کارهای آنلاین نیازمند ارائه‌ی چیزی فراتر از یک سری شعار تبلیغاتی هستند، چیزی که ارزش جدیدی در زندگی آن‌ها ایجاد کند

برندها با تولید و ترویج محتوای رایگان و ارزشمند در تلاش هستند با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند و با آن‌ها تعامل داشته باشند تا مردم آن‌ها را بشناسند، اعتماد کنند و به خرید و فروش با آن‌ها بپردازند. زیرا محتوا، ارتباط ایجاد می‌کند. ارتباط، اعتماد می‌آفریند و اعتماد کسب‌وکار شما را رونق می‌بخشد.

به این موارد توجه داشته باشید :

 • مشتریان در حال حاضر امکان کنترل همه چیز را دارند و قدرت در دست آنهاست تا از تبلیغات رد شوند، صفحه نمایش خود را خاموش کنند، ایمیل های شما را اسپم کنند.
 • بایستی نهایت تلاش خود را بکار ببندید تا بازاریابی محتوایی فوق العاده اثر بخشی را داشته باشید.
 • تنها 10% از شرکت ها به تولید محتوا فکر میکنند و برای آن برنامه دارند و 90% همچنان در حال بازاریابی سنتی هستند.
 • سرنخ های تجاری که از بازاریابی محتوایی بدست می آیند 3 برابر بهتر از سرنخ هایی است که از بازاریابی سنتی به کسب و کار شما اضافه میشوند.

روش کاربرد

اعتماد بدست آوردنی است نه از دست دادنی و همیشه هم همینطور خواهند ماند.

به هر حال توسعه اعتماد با مشتریان به طرز چشمگیری سخت است، زیرا اغلب تصمیمات اصلی خرید مشتریان، قبل از اینکه با شرکت تماس بگیرند انجام شده است. تمامی کسب و کار ها باید کاملا” پاسخگو باشند و از ابزارهای مختلفی همانند محتوای تاثیرگذار و بازاریابی محتوایی برای کمک به ساخت و ایجاد اعتماد در مشتریان استفاده نمایند.

برای شروع سفر ساخت اعتماد در یک زمان مشخص در مشتریان به موارد زیر نیاز دارید:

 • شناخت دقیق پرسونای خریداران (پرسونای خریدار یک نمایش کلی و روایی از یک مشتری ایده‌آل است. این مفهوم به شما کمک می‌کند تا مشتریان خود (و مشتریان احتمالی خود) را بهتر شناخته و کسب و کار خود را با تناسب بیشتری نسبت به نیازها، رفتار و ملاحظات گروه‌های مختلف طراحی و پیاده‌سازی کنید) ، این بدان معناست که هنگامیکه محتوایی را تولید می کنید ، مطمئن هستید برای مشتریان هدف شما تهیه شده است تا آنها را جذب و در گیر محتوا نماید. طراحی یک پرسونای قوی بر اساس تحقیقات بازار و بینشی که شما از مشتریان واقعی خود به دست آورده‌اید امکان‌پذیر است. این بینش ممکن است از طریق نظرسنجی، مصاحبه مستقیم، مشاهده و … به دست آمده باشد.

بسته به نوع کسب و کار شما، می‌توانید یک یا دو پرسونا داشته باشید یا اینکه ۱۰ یا ۲۰ پرسونا برای خود تعریف کنید. اگر برای اولین بار این کار را انجام می‌دهید و یا در حال طراحی مدل یک کسب و کار نوپا هستید، به شما توصیه می‌کنیم از یک یا دو پرسونا شروع کنید. بعدا فرصت کافی برای گسترش آنها خواهید داشت.

پرسونا به شما این امکان را می‌دهد تا در فرایند بازاریابی و رشد بدانید دقیقا چه بخشی از بازار را با چه کسانی و چه خصوصیاتی هدف قرار داده‌اید. برای مثال، به جای ارسال ایمیل‌هایی با محتوای خنثی برای تمام کسانی که ایمیل‌شان را در پایگاه داده خود دارید، شما می‌توانید ایمیل را متناسب با پرسونای خود طراحی کرده و آن را با قدرت تاثیرگذاری بیشتر تنها برای کسانی که شبیه پرسونای شما هستند ارسال کنید.

یک پرسونا می بایست شامل :

 • مشخصات اجتماعی و مردم نگاری (دموگرافیک)
 • نیازها ، خواسته ها و اهداف
 • عادات (عادات و رفتارهای مشتری)
 • تخصص ها
 • سابقه فرهنگی
 • انگیزه ها / محرک ها
 • بایدها و نباید ها (Must do, must never)
 • اهداف تجربه کاربری

باشد!

 • موفقیت بازاریابی درونگرا = محتوا + مفهوم

تلاش های شما در بازاریابی درونگرا بیش از هر زمان دیگری تاثیر گذار است البته اگر شما محتوایی را تولید کنید که برای پرسونای خریداران مناسب باشد. شما باید انتقال محتوا را به افراد مناسب،از کانال مناسب و در زمان مناسب انجام دهید. در حال حاضر مفهوم فراتر از محتوا است.

 

نویسنده: حمید حاتم طهرانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *