ارتباط با مشتریان

آیا کسب وکار شما جذاب است و همه به شما علاقه دارند؟

این روزها شکایتی که اغلب در میان رهبران کسب و کار شنیده می شود اینست که هر روز نتیجه گرفتن از تلاش های بازاریابی سخت و سخت تر می شود.به هر حال مشکل اصلی بیشتر شرکت ها، استفاده از روش های سنتی منتشر کردن هر چیزی در شبکه های اجتماعی برای جذب مشتریان جدید و ایجاد آگاهی است واین مشکلی نهفته است.بیشتر کسب و کارها هنوز با مشتریان خود طوری صحبت می کنند تا در نظر آنها جذاب به نظر بیایند اما مشتریان اشتیاق کمی نسبت به صحبت در باره این گونه موارد دارند.

در دنیای امروز فضای کسب وکارها به سمت برقراری ارتباط موثر و پایاپای با مشتری پیش رفته اند و این موضوع باعث رشد کسب و کارها خواهد شد.این مفهوم جدیدی نیست  ودر رویکرد اصلی فضای کسب و کار ،شما تنها زمانی می توانید به رشد و توسعه فکر کنید که روابط بهتری را با مشتریان بسازید.

دیل کارنگی در کتاب آیین دوست یابی و تأثیرگذاری بر افراد که در ایران نیز با همین نام ترجمه و به چاپ رسیده است می گوید:

شما می توانید دوستان بیشتری را در دوماه با ایجاد علاقه در دیگران بوجود آورید و همچنین شما می توانید طی دوسال تلاش کنید تا دیگران به شما علاقمند شوند!

با در نظر گرفتن این دو سناریو ، تمامی کسب و کارها نیاز دارند تا تعادل را برهم بزنند:

  • تصور کنید در یک مهمانی هستید و فردی را ملاقات می کنید که دائما” در مورد خودش صحبت می کند،این کاملا”طبیعی است که شما خسته خواهید شد. درست است؟
  • در همان مهمانی تصور کنید فردی را ملاقات می کنید و درمورد شما سوالات مناسبی را می پرسد، ممکن است دو واکنش از خود نشان دهد که کاملا” به رفتارهای فیزیکی و احساسی شما در همان زمان بستگی دارد. هنگامیکه مکالمه شما به اتمام می رسد، احساس می کنیداون فرد می تونست دوست خوبی برای شما باشه واینکه چقدر شنونده خوبی بود وشما احساس نمیکنید که در حال بازجویی هستید و این مورد باعث نگرانی شما نیست.

اینها تنها دو مثال بودند اما به شما یک ارتباط قوی و عالی را نشان داد چه در زندگی شخص و چه در زندگی کاری، بغیر از چیزهایی همانند اعتماد و احترام ، ارتباط بر دو اصل زیر استوار است:

  • علاقه مند بودن
  • جذاب بودن

منظور اینست که شما ممکن است جالب بنظر برسید یا علاقمندی خود را به کسی یا چیزی نشان دهید تا بتوانید با او سرصحبت را باز کنید.اما اینکار شما بایستی بطور پیوسته ادامه داشته باشد تا مشتریان به شما علاقمند شوند و یا اینکه بتوانید یک رابطه را حفظ و نگهداری کنید.

 

روش کاربرد

باوجود اینکه بیشتر اطلاعات مختص روشهای بازاریابی سنتی هستند، در بهترین حالت هیچکدام موثر نیستند و حتی بسیار بد و کاملا” بی اثر هستنند، بیشتر شرکت همچنان بر آن اصرار می ورزند و صحبت کردن با مشتریان را ادامه می دهند.

به هرحال برای ایجاد یک ارتباط پایدار با مشتریان نیازمند یک رویکرد متفاوت هستید،و یکی از آنها رویکرد ترکیب جالب  بودن و علاقمند بودن است

برای اینکه ببینید بایستی چه کاری با بازاریابی خود انجام دهید و اگر یک فرصت فوق العاده را برای ساخت یک ارتباط بهتر با مشتریانتان از دست داده اید، به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • چه چیزی و چه مقدار از آمیخته بازاریابی من تلاش می کند تا برای جلب توجه کسی ویا برای بدست آورد علاقمندی کسی به من جذاب باشد؟
  • چه چیزی و چه مقدار از آمیخته بازاریابی من بروی جلب توجه مشتریان متمرکز شده است و آیا برای ایجاد علاقمندی در آنها ، با آنها در ارتباط هستید و به آنها کمک می کنید یا خیر؟
  • چه چیزی با عث ایجاد توازن بین این دو می شود؟

آمیخته بازاریابی که بسیاری آن را با نام4P  بازاریابی می شناسند، ابزاری توانمند است که می تواند به بازاریابان در تعریف استراتژیهای بازاریابی کمک کند.

بازاریابان از این ابزار برای تعیین پاسخ های مناسب به بخشهای مورد نظرشان در بازار استفاده می کنند.

نباید فراموش کرد که آمیخته ی بازاریابی آن دسته از عواملی هستند که در کنترل مدیریت است و می توان ادعا کرد که اکثر برنامه ها و تصمیمات بازاریابی بر اساس یکی از این 4 زمینه اتخاد می شوند :

Product یا محصول

Price یا قیمت

Place، Distribution یا توزیع

Promotion  یا  ترفیع

از آن جا که این 4 عامل در کنترل مدیریت است، می توان با ایجاد تغییر در آنها به سطح رضایت بالاتری در بین مشتریان خود دست یابند و احتمالاً سهم خود را از بازار افزایش دهند.

و اینها 3P دیگر است، که به آمیخته ی بازاریابی خدمات اضافه شده است !

فرآیند Process

اشخاص People

شواهد فیزیکی Physical Evidence

بسیاری از متون 7P  را به عنوان آمیخته بازاریابی معرفی کرده اند و کیفیت را در آن ندانسته اند.

بهره وری و کیفیت  Productivity and quality

فیلیپ کاتلر می گوید خدمت را فعالیت یا منفعتی ناملموس تعریف میکنیم که یک طرف به طرف دیگر عرضه میکند و مالکیت چیزی را به دنبال ندارد. همه ی ما هر روزه از خدمات بهره مند می شویم. در خانه وقتی تلویزین تماشا می کنیم یا با تلفن صحبت میکنیم و یا وقتی به مرکز درمانی مراجعه می کنیم در واقع در حال استفاده از خدمات هستیم.

نویسنده: حمید حاتم طهرانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *