عدم خرید مشتری

دلایل عدم خرید مشتری چیست؟

تعجب نکنید، این سوال را بارها و بارها از من می پرسند که چرا مردم خرید نمی کنند؟ دلایل عدم خرید مشتری چیست؟چرا مغازه روبرویی اینقدر شلوغ است و مغازه من پرنده هم پر نمیزند؟ چرا  مردم کالای من که ارزانتر است نمی خرند؟چرا مردم تا به من می رسند پول ندارند و دائما” بر سر قیمت چانه می زنند؟

مشکل کجاست؟!

دلایل عدم خرید مشتری چیست؟

اولین مشکل در باور شما شکل گرفته است!

بله، باورهایی مثل اینکه مردم پول ندارند ، اوضاع اقتصادی خراب است ، مردم آشغال می خرند! و… ،باعث شکل گیری رفتار متفاوتی در شما می شود و باتوجه به اینکه هر چیزی که درجهان وجود دارد از انرژی تشکیل شده است باعث میشود تا انرژی منفی به خود شما برگردد و باتوجه به تمرکز شما بروی ناخواسته ها آنها را بیشتر جذب کنید

دومین مشکل در نگاه شما به کسب و کار است!

اگر احساس می کنید که باید مردم از شما خرید کنند و راه دیگری ندارند سخت در اشتباهید، به جای اینکه از خود بپرسید چگونه باید بفروشم به این سوال پاسخ دهید که چگونه باید خدمت کنم؟ چگونه باید کالا یا خدماتی بفروشم که به گسترش جهان کمک کند و برای مشتری کارایی داشته باشد؟ چه خدماتی در کنار کسب  و کار خودم راه بیاندازم تا مردم از آن استفاده کنند.

سومین مشکل در شناسایی و جذب مشتریان نهفته است!

فقط بلدیم بصورت فله ای تبلیغ کنیم، نه برنامه ای داریم، نه هدفی داریم و نه به نرخ تبدیل مشتریان فکر می کنیم، ما باید به این فکر کنیم که اگر من برای ۱۰۰۰ نفر پیام کوتاه ارسال میکنم چند نفر از آنها با من تماس می گیرند و از تعداد افرادی که تماس میگیرند چند نفر خرید می کنند و …. وباید کنترل کنیم بهترین کانال جذب مشتری برای ما کدام است ، فقط بلدیم زود بریم تو پیک تبلیغاتی، زود پیام کوتاه ارسال کنیم، زود تبلیغات کلیکی بدهیم و… به این فکر نمیکنیم هدف ما جذب چه افرادی است؟ آیا به دنبال زنان خانه دار ۳۵ تا ۴۵ سال می گردیم؟ آیا جامعه هدف ما پسران مجرد دانشجوی ۲۰ تا ۲۵ سال است؟

در این مرحله باید به فکر هدایایی برای جلب نظر مخاطب باشید و تلاش کنید تامخاطب حداقل نیم نگاهی به شما بیاندازد، در نهایت باید فریادی بلند سردهید تا مشتری صدای شما را بشنود، کسی با چراغ خاموش کار نمی کند.

چهارمین مشکل در درگیرسازی مشتری است!

مخاطبین هدف خود را یافتید و باراهکارهای مختلف سرنخ های زیادی به دست آوردید، حالا بایستی مشتری را با کسب و کار خود درگیر کنید و کاری کنید تا او به مشتری شما تبدیل شود . باید برنامه مشخصی داشته باشید باید بااوهمدلی کنید، کنار او قرار بگیریدو نشان دهید دغدغه او برای شما مهم است.

پنجمین مشکل در خدمت به مشتری است!

در خدمت کردن به مشتری دقت کنید، به نظرات و شکایت ها گوش دهید.فرآیندهای ثبت سفارش را ساده کنید، به ارسال محصولات توجه ویژه ای کنید چه شما در حال فروش کریستال هستید چه در حال فروش پیتزا هستید ، بسته بندی و فرآیند تحویل فوق العاده حائز اهمیت است.برای موقعیت های بداهه برنامه داشته باشید تا غافلگیر نشوید.

ششمین مشکل در نگهداری مشتری است!

۵۰ عدد مشتری فوق العاده دارید؟ همین الان دست به کار شوید و با هدایای فوق العاده مشتری را شگفت زده کنید، با مشتری تماس بگیرید و نظر او را در خصوص کالا یا خدمات دریافتی بپرسید، برنامه ای برای وفادار سازی او طراحی کنید این برنامه باید طوری طراحی شود تا ریسک از دست دادن سازمان ما برای مشتری بالا باشد.

هفتمین مشکل در ارجاعات مشتری است!

چرا برنامه ای ندارید تا مشتریان ، شما را به دیگران توصیه کنند؟ مثلا” کارت اضافی به مشتری بدهید تا به خواهرش بدهد تا از جانب او هدیه تخفیف دریافت کند یا هدیه ای بدهید تا به مادرش بدهد و هزار و یک راه دیگر که می توانید برنامه ارجاعات خود را طراحی نمایید.

 

در انتها این نکته را فراموش نکنید که ،خود را درگیر فرمول ها و پیچیدگی های محاسباتی نکنید ، استراتژی و تصویر ذهنی خود را از کسب و کار ایده آل خود بنویسید و سپس شروع کنید . اگر تصویر ذهنی شما کودکانی خوشحال در رستوران است، برنامه خود را طوری طراحی کنید که کودکان با خنده رستوران شما را ترک کنند و استراتژی خود بروی این موضوع متمرکز نمایید.

 

 

نویسنده: حمید حاتم طهرانی

برای دانلود ۲۵ صفحه از کتاب ۸ گام شگفت انگیز در ارتباط با مشتری بروی اینجا کلیک نمایید

شبکه های اجتماعی

بروزرسانی اتوماتیک همه شبکه های اجتماعی!

یکی از مشکلات و دغدغه های کسب و کارهای کوچک بروزرسانی تمام شبکه های اجتماعی است.

این موضوع اغلب زمان بسیار زیادی را ازایشان می گیرد، همانطور که می دانید برای موتورهای جستجو بسیار مهم است که شما ازکدام شبکه اجتماعی به وب سایت خود لینک دریافت کرده اید .

در ضمن بایستی در تمام شبکه های اجتماعی حضور داشته باشید و استراتژی مشخصی نیز برای آن تعریف کنید.

در این فیلم کوتاه آموزشی من به شما روشی را آموزش داده ام که می توانید با استفاده از آن بطور اتوماتیک و همزمان اینستاگرام، لینکدین، توییتر، فیس بوک، پینترست،گوگل پلاس، تامبلر و حتی کانال تلگرام خود را بروز نمایید و اگر برنامه شما تنها بروزرسانی اینستاگرام است، پست های شما بطور اتوماتیک در تمام شبکه های اجتماعی نمایش داده شود.

برای مشاهده این ویدئو به لینک زیر مراجعه نمایید.

دوره تلگرامی ارتباط شگفت انگیز با مشتری

دوره تلگرامی ارتباط شگفت انگیز با مشتری

دوره مدیریت ارتباط شگفت انگیز با مشتری بصورت تلگرامی برگزار میشود.

پس از ثبت نام ، یک ایمیل ثبت نام برای شما ارسال میشود که در قسمت “پیام برگزار کننده” لینک ثبت نام کانال تلگرام در اختیار شما دوست عزیز قرار میگیرد.

دوران انقلاب انتخاب ها فرارسیده است! مشتری به راحتی می تواند شما را ترک کند و انتخاب دیگری داشته باشد! برنامه شما برای حفظ مشتریان چیست؟

بزرگترین مشکل و دغدغه صاحبان کسب و کار در هر لحظه، کسب درآمد بیشتر است، حال آنکه با توجه به شرایط فعلی بازارایران و تغییر در نیازهای مشتریان ، دستیابی به این مهم تنها با ایجاد ارزش برای مشتری و برقراری ارتباط موثر با مشتری امکان پذیر است.

 

بیش از ۳۰ % از کسب وکارهای ایرانی در سال ۱۳۹۷ ورشکست میشوند، چرا؟ به چند دلیل:

 

 1. در بازار سنتی چک های بلند مدت از مشتریان دریافت کرده اند و با بحران نقدینگی مواجه میشوند.
 2. هیچ اطلاعاتی از مشتریان خود ندارند.
 3. برنامه ای برای درگیرسازی مشتریان با کسب و کار خود ندارند.
 4. مشتریان ثابتی دارند اما درآمد آنها تغییری نکرده است.
 5. هیچ برنامه ای برای فضای مجازی ندارند و همچنان به ارتباطات و بازارسنتی چسبیده اند!
 6. با مهارت های مکالمه تلفنی آشنا نیستند و مشتری را از دست می دهند!

 

اگر می خواهید تغییرات گسترده ای را در سال ۹۷ تجربه کنید، این دوره را از دست ندهید!

 

شما باید برای سال ۱۳۹۷:

 

 • برنامه مشخصی برای پاسخگویی به مشتریان ناراضی داشته باشید
 • برنامه ای برای کنترل شاخص های ارتباط با مشتری داشته باشید تا بتوانید روند پیشرفت خود را ارزیابی کنید
 • برنامه ای جهت وفادار سازی مشتریان داشته باشید.
 • برنامه ای جهت تکمیل پروفایل مشتریان خود داشته باشید.
 • برنامه ای جهت ارجاعات مشتریان داشته باشید تا از طریق مشتریان فعلی به جذب مشتریان جدید بپردازید

 

در این دوره از تعاریف اولیه تا نحوه انتخاب نرم افزار مناسب کسب و کارتان را به شما آموزش می دهم.

این دوره آموزشی سرشار از مثال ها و نمونه های موردی است .

 

هدف من در این دوره اینست که چگونه می توانید با استفاده از مدیریت شگفت انگیز در ارتباط با مشتری ،

میزان درآمدهای خود را از هر مشتری افزایش دهید.


با توجه به اینکه دوره از ۱۹ اسفندماه در کانال تلگرام شروع میشود و تا ۱۱ فروردین ماه ادامه دارد،هرچه سریعتر ثبت نام خود را نهایی کنید، در ایام تعطیلات هم در کنار شما هستم تا بتوانیم بهترین استفاده را از تعطیلات نوروز ببریم.

سرفصل های دوره تلگرامی

 • چرا مدیریت ارتباط با مشتری؟
 • مشتریان ما چه کسانی هستند؟
 • معرفی ۸ گام شگفت انگیز در ارتباط با مشتری
 • مواجه با شرایط بداهه در ارتباط با مشتری
 • رضایت مندی مشتری چیست؟
 • باشگاه مشتریان آری یا خیر؟
 • نیازهای مشتریان شما چیست؟
 • راههای اندازه گیری وفاداری مشتری
 • مهارت های مکالمه تلفنی موفق با مشتری
 • قدم های انتخاب یک نرم افزار CRM مناسب
 • و…

در این کارگاه برای اولین بار، تجربیات شخصی ام در شرکت های مختلف و مشکلات پیش آمده در طول اجرای پروژه را با شما در میان می گذارم.

 

 • بیش از ۱۰ ساعت آموزش
 • پاسخ به سوالات در روزهای تعیین شده
در صورت تمایل می توانید در کانال تلگرام ایده های مدیریت ارتباط با مشتری هم عضو شوید و از مطالب درج شده استفاده نمایید
منتظر شما دوست عزیز در این دوره فوق العاده هستم

برای ثبت نام در دوره اینجا کلیک کنید

8 گام شگفت انگیز در ارتباط با مشتری

کتاب ۸ گام شگفت انگیز در ارتباط با مشتری منتشر شد

چالش برانگیزترین دغدغه‌ی صاحبان کسب و کار در هر لحظه ، کسب درآمد بیشتر است. حال با توجه به شرایط فعلی بازار ایران و تغییر در نیازهای مشتریان، دستیابی به این مهم تنها با پیاده سازی ایده‌های شگفت انگیز در ارتباط با مشتری امکان پذیر است. کتاب ۸ گام شگفت انگیز در ارتباط با مشتری که به تازگی منتشر شده به همین موضوع مهم با موشکافی عمیق تری می‌پردازد. در این کتاب آمده؛  برخی از شرکت ها تنها به فکر جذب مشتریان جدید هستند و برخی هم تنها به راه اندازی باشگاه مشتریان می اندیشند تا به این طریق بتوانند حداقل جلوی ریزش بخشی از مشتریان خود را بگیرند. این در حالی‌ست که باید برندها در آغاز سفر مشتری حضور داشته باشند و به  بخشی از داستان مشتریان خود تبدیل شوید.

حتما” برای شما هم اتفاق افتاده است که:

 • رقبای شما نتیجه بهتری می گیرند و با اینکه محصولات یا خدمات بهتری را ارائه می کنید درآمد و مشتریان کمتری دارید!
 • مشتریان از خدمات دریافتی ناراضی هستند.
 • اطلاعات بسیاری از مشتریان را در اختیار دارید اما هیچ کاربردی برای شما ندارند
 • ایده ای برای درگیرسازی مشتریان با کسب و کار خود ندارید
 • مشتریان ثابتی دارید اما درآمد شما تغییری نکرده است!

 

این کتاب در هشت گام فوق العاده و در دو بخش مجزا که یکی از دید مشتری و دیگری از دید کسب و کار است، به ارائه نکات مهمی در حوزه مدیریت ارتباط با مشتری می پردازد، استراتژی هایی کاربردی برای ارائه تجربه ای فوق العاده در کلاس جهانی به مشتریان ایرانی …

قدم های مطرح شده در کتاب برای تمامی کسب و کارها مناسب و قابل اجرا هستند ، به این معنا که شما می توانید هر آنچه دوست دارید را از هر بخش بردارید و برای کسب و کار خود سفارشی سازی کرده و پیاده سازی کنید.

هدف از این کتاب تلنگری به مدیران کسب و کارها بوده و تلاش میکند تا به ابعاد مهم در ابن حوزه بپردازد. در این کتاب تلاش شده است تااز زیاده گویی پرهیز شود تا خواننده به اصل مطلب در هر بخش بپردازد.

لازم به ذکر است:  کتاب ۸ گام شگفت انگیز در ارتباط با مشتری به نویسندگی حمید حاتم طهرانی  منتشر شده و در حال حاضر در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است، به شما توصیه می کنیم مطالعه این کتاب را از دست ندهید

خرید این کتاب در قالب فایل صوتی و دیجیتالی نیز امکان پذیر می باشد.

جهت دانلود رایگان ۲۵ صفحه از کتاب و خرید به لینک زیر مراجعه نمایید

 

کتاب ۸ گام شگفت انگیز در ارتباط با مشتری

امکان خرید از طریق ربات تلگرام نیز امکان پذیر شده است

خرید از طریق ربات تلگرام

داده های نظرسنجی

در هنگام تفسیر داده های نظرسنجی مراقب باشید

جمع آوری داده های نظرسنجی یک چیز است، اما تحلیل و فهم اینکه معنای آنها چیست، امری کاملا متفاوت است. فهم داده ها و اینکه چه معنایی دارند می تواند بسیار مشکل بوده و به مهارت به خصوصی نیاز دارد.

به هرحال، تفسیر نادرست داده های نظرسنجی و بویژه برداشت اشتباه از داده ها می تواند بسیار هزینه بر باشد.

 

یکی از دوستانم داستانی در مورد بخش خدمات مشتریان بانکش برای من تعریف کرد.

او داستانش را اینگونه شروع کرد که اگر قرار باشد به ارتباط فرد با بانک نمره ای بدهد، به آن ۵ از ۱۰ می دهد.

بهرحال در مورد این اتفاق، او با بانک تماس گرفت و مشکل او به سرعت و بدون دردسر برطرف شد. بنابراین در انتهای تماس هنگامی که از او خواسته شد که به تجربه خود امتیاز بدهد، او نمره تقریبا کامل ۹ از ۱۰ را داد.

چیزی که بعد از آن اتفاق افتاد جالب ترین بخش ماجرا بود.

براساس امتیازی که او به تماس خود داده بود، بانک تصور کرد که او از کار بانک بسیار راضی بوده و یک مشتری با امتیاز ۹ از ۱۰ بوده که آماده است بانک را به تمام دوستان، فامیل و اطرافیانش پیشنهاد بدهد.

در واقع مشکل اصلی اینجاست که دوست من هنوز یک مشتری با امتیاز ۵ از ۱۰ بود و نمره ای که او داده بود صرفا برای آن تماس تلفنی خاص بود و این واقعیت که بانک با او همانند یک مشتری با امتیاز ۹ از ۱۰ برخورد می کرد او را بیشتر آزرده می کرد.

نظرسنجی از مشتریان و درخواست اینکه به تجربه خود امتیاز بدهند یک روش بسیار عالی برای سنجش عملکرد شماست. این همیشه هیجان انگیز است که امتیاز ۹ از ۱۰ کسب کنید، هنگامی که سعی می کنید برای فراهم کردن بهترین تجربه برای مشتریان خود تلاش کنید. اما باید همیشه مراقب باشید که هنگام دریافت یک بازخورد مثبت نتیجه گیری ناگهانی نکرده و نتایج را در پهنه وسیع تری نگاه کنیم.

در مورد این مسئله ، بانک این دو موضوع را به خوبی تفکیک نکرده است و امتیاز دوست من در آخرین تجربه خود را به عنوان امتیاز کلی او درنظر گرفته است. تفسیر نظر مشتری بر اساس صرفا یک داده، می تواند خطرناک باشد و به رابطه شما و مشتری آسیب برساند.

این ارتباط می تواند تحت تاثیر تجربیات تازه به صورت ناگهانی عوض شود اما این اتفاق اغلب به ندرت رخ می دهد. بنابراین می بایست در هنگام تفسیر داده ها بسیار مراقب باشیم.

 

نویسنده:حمید حاتم طهرانی

آمده ام تا معادلات را بهم بریزم!

خبرجدیدی در راه است…

نمایشگاه

شرکت در نمایشگاه ، گاه و بی گاه!

آیا شماهم همانند بسیاری از شرکت های دیگر در نمایشگاه ها ، گاه و بی گاه (وقت و بیوقت، گهگاه) شرکت می کنید و تمایل دارید تا دیده شوید، مشتری جذب کنید، تبلیغات کنید؟…

همه ما بارها به نمایشگاههای مختلف به عنوان بازدیدکننده مراجعه کرده ایم و با شرکت هایی مواجه شده ایم که:

۱- در حال توزیع بروشورهای خود هستند و به همه بازدیدکنندگان کاتالوگ تبلیغاتی، کیسه و خودکار تبلیغاتی و … می دهند و برایشان اهمیتی ندارد که فرد رهگذر چه کسی است ، آیا او مدیرعامل است یا دانش آموز یا ….

۲- به هیچ کس کاتالوگ و بروشور نمی دهند، یکنفر جلوی غرفه نشسته است که تقریبا”هیچ نمی داند و کاملا” مشخص است که تنهابرای همین نمایشگاه آمده است و اگر به سمت غرفه حرکت نکنید به شماهیچ کاری ندارند و ترجیح می دهند کسی به آنها مراجعه نکند. اغلب هم پاسخ درستی نمی دهند و همه چیز را با یک کارت ویزیت و درخواست از شما برای مشاهده وب سایت شرکت ، به پایان می رسانند.

۳- برخی از شرکت ها هم فقط کافیست بگویید: سلام، می گویند باید این فرم را پر کنی تا جواب بدهیم، بعد فرم را که می بینید کاملا” بیخیال می شوید اگر هم ۵ دقیقه وقت گذاشته تا پر کنید می توانید داخل غرفه شوید و از یک کارشناس سوالات خود را بپرسید که می گویند بعد از نمایشگاه با شما تماس می گیرند.

تا به امروز که در بیش از ۱۰۰ نمایشگاه داخلی شرکت کرده ام یکنفر هم تماس نگرفته است که بگوید شما که فرم پر کرده بودید و درخواست لیست قیمت، بررسی شرایط همکاری و…. را داشته اید در خدمتتان هستیم و جهت پیگیری تماس گرفته ایم…

 

آیا وقت آن نرسیده است که برای حضور در نمایشگاه ها برنامه مشخصی داشته باشیم، پرسنل آموزش های لازم را دیده باشند، برای دریافت اطلاعات مشتریان از نرم افزار یا فرآیندی مشخص استفاده کنیم و در نهایت کاری کنیم تا مشتری تجربه متفاوتی داشته باشد؟

شرکتهای بسیاری تنها در نمایشگاهها شرکت می کنند تا به رقبا نشان دهند که حضور دارند اما هیچ برنامه ای ندارند، برخی دیگر تنها به دنبال دستیابی به اهداف تبلیغاتی هستند که آنقدر هزینه ها بالا می رود که توان شرکت در نمایشگاه در سالهای بعدی را ندارند و..

قبل از شرکت در نمایشگاه :

بررسی کنید که آیا این نمایشگاه مناسب حضور شرکت شما است؟

آیا شرکت استارتاپی شما می تواند محصول یا خدماتی درخورد توجه ارائه نماید یا همچنان نیاز به زمان بیشتری دارید؟

آیا بازدیدکنندگان نمایشگاه با بازار هدف شما یکیست؟

مثال: شرکتی که تولید کننده محصولات نور وروشنایی بود همواره در نمایشگاه لوستر شرکت می کرد و هیچ نتیجه مناسبی نمیگرفت، که پس از بررسی به این نتیجه رسیدیم که بایستی در نمایشگاه صنعت ساختمان حضور یابند تا بتوانند با انبوه سازان ارتباط بهتری برقرار کنند و نتیجه کار فوق العاده بود.

آیا پرسنل آمادگی لازم را دارند؟

هدف شما از شرکت در نمایشگاه چیست؟تبلیغات؟ افزایش فروش؟ جمع آوری سرنخ تجاری؟

متراژ غرفه مدنظر شما چقدر است؟

برآورد هزینه شما چقدر است؟

و…

 

در حین برگزاری نمایشگاه:

آیا پرسنل با بازدیدکنندگان ارتباط خوبی برقرار می کنند؟

پرسنل در غرفه ها ننشینند. نشستن پرسنل در غرفه ها، این احساس را در بازدیدکنندگان به وجود می آورد که کارکنان اهمیتی به حضور آنها نمی دهندو یا اینکه دوست ندارند وقت خود را دراختیار آنها قرار دهند. باید توجه داشت که بازدیدکنندگان عموما به دنبال نقاط ضعف شرکت شما هستند.

آیا اطلاعات اولیه از مشتری جمع آوری میشود؟

آیا مشتری کاملا” در نگاه اول با حوزه کاری شما آشنا می شود و یا حتما” باید بپرسد؟

شرکتهای زیادی هستند که در هویت بصری آنقدر گنگ هستند که بازدیدکنندگان متوجه فیلدکاری آنها نمیشود!

هر چه می توانید تولید محتوا کنید، عکاسی، فیلمبرداری، مصاحبه و ….

 

بعد از برگزاری نمایشگاه:

آیا اطلاعات مشتریان و فرم های پرشده دسته بندی شده اند؟

کدامیک از مشتریان تمایل به خرید داشته اند، کدامیک درخواست نمایندگی داشته اند و کدامیک درخواست تماس تلفنی داشته اند؟ اولویت های کاری را تعریف و مسئول هریک را مشخص نمایید.

میزان هزینه صورت گرفته را با هزینه پیش بینی شده مقایسه کنید .

داستان حضور خود در نمایشگاه را برای مشتریان تعریف کنید، عکس ها و تصاویر خود را دسته بندی و منتشر کنید.

از پرسنل خود قدردانی کنید

بررسی کنید که کدام غرفه ها شلوغتر بودند و چرا؟

 

و….

 

اگر می توانید شما هم موردی را به لیست فوق اضافه کنید آنرا برای ما در بخش نظرات درج نمایید

 

نویسنده: حمید حاتم طهرانی

کانال ایده های مدیریت ارتباط با مشتری