تعریف مدیریت ارتباط با مشتری

تعریف مدیریت ارتباط با مشتری

مساله از اینجا شروع میشه که یک مشتری در محصول ،کالا،خدمات وسرویسی که ارائه میدهیم یک چیزی دیده که به سراغ ما می آید و مشتری میتواند یک تجربه خوب داشته باشد یا اینکه مشتری مارو اخراج میکنه! آ

آقای Sam Walton می گوید: (( مشتری تنها کسی است که میتواند مارا اخراج کند ،ازمدیرعامل گرفته تا بقیه کارمندان ! ))
CRM از سه بخش اصلی تشکیل شده است:
مشتری (Customer)، روابط (Relationship) ومدیریت (Management).
منظور از مشتری، مصرف‌کننده نهایی است که در روابط ارزش‌آفرین، نقش حمایت‌کننده را دارا می‏باشد. منظور از روابط، ایجاد مشتریان وفادارتر و سودمندتر از طریق ارتباطی یاد گیرنده می‏باشد و مدیریت عبارت است از خلاقیت و هدایت یک فرایند کسب و کار مشتری‌مدار و قرار دادن مشتری در مرکز فرایندها و تجارب سازمان.

هنوز در مورد تعریف مدیریت ارتباط با مشتری یا Customer Relationship Management، اتفاق نظری وجود ندارد. بسیاری از شرکتهای فعال در حوزه تکنولوژی اطلاعات، CRM یا مدیریت ارتباط با مشتری را مجموعه نرم افزارها یا خدماتی میدانند که به اتوماسیون بازاریابی، فروش و خدمات کمک می کند. CRM با این تعریف، تا حد زیادی به حوزه ی تکنولوژی نزدیک می شود.

بخش دیگری از فعالان حوزه مدیریت، تاکید دارند که CRM نگرشی با تاکید بر ایجاد، حفظ و توسعه و تعمیق رابطه با مشتریان است و در این نگرش، ممکن است از تکنولوژیهای روز استفاده بشود یا نشود.

تعاریف متفاوتی از مدیریت ارتباط با مشتری ارائه شده است که از آن جمله می‌توان به بازاریابی یک به یک یا به بازاریابی در تمام دوره عمر مشتری اشاره نمود.

شاید تعریفی که موئز لیمایم (Moez Limayem) از CRM ارائه نموده بهترین تعریف باشد:

CRM به همه فرایندها و فناوری‌هایی اطلاق میشود که سازمان برای شناسایی، انتخاب، ترغیب، گسترش، حفظ و خدمت به مشتری به کار می‌گیرد.

مدیریت ارتباط با مشتری نرم افزار نیست وشما با یک نرم افزار crm نمی توانید مشتریان راضی داشته باشید!

فیلم تعریف مدیریت ارتباط با مشتری: